DRM Brief: 26 април 2020

Един от най-известните терористи на „Ислямска държава“ от Европа, Абдел Маджед Абдел Бари, беше арестуван в Испания на 21 април. 28-годишният британски екстремист е използвал маска за лице, за да се прикрие и така е избегнал ареста, влизайки в страната. Той е заловен с още двама души в Алмерия. Експерти по сигурност предупреждават, че терористи използват мерките срещу Covid-19 за прикритие на дейността си. Арестът на Абдел Бари се случва само седмица след разбиването на терористична клетка на ИД в Германия.

В Израел, след три поредни парламентарни избори и 17 месеца в безплодни опити за формиране на правителство, в крайна сметка на 20 април действащият премиер Бенямин Нетаняху и Бени Ганц постигнаха споразумение за нов кабинет. Като част от сделката Нетаняху ще запази своя пост през първите 18 месеца от мандата, а през октомври 2021 г. ще бъде заменен от Ганц. Споразумението означава и практически край на коалицията „Бяло и синьо“, като вече бившите партньори на Ганц – Яир Лапид и Моше Яаалон, ще останат в опозиция. Очаква се новият кабинет да включва Ликуд (дясно-центристи), Хосен Л’Израел (центристи), Шас (ултрарелигиозни консерватори), Яхадут ХаТора (ултрарелигиозни консерватори) и Лейбъристката партия.

Политическата криза, както и опитите на Нетаняху да избегне правосъдието по обвинения в корупция, доведоха до протест в Тел Авив. Демонстрацията привлече внимание и заради формата си – при спазване на мерките за дистанция заради Covid-19:

Русия е изстреляла успешно ракета, която е способна да сваля спътници в земната орбита. Това съобщиха Космическите сили на САЩ, като Москва не потвърди опита. Става въпрос за ракета A-235 ПЛ-19 „Нудол“, която е била изстреляна преди седмица.

През декември президентът Путин заяви, че Русия е „принудена да отговори“ на плановете на САЩ да превърне космическото пространството в „арена за военни операции“. Русия проведе изпитания на „Нудол“ през 2015 и 2016 г. При тест през 2018 г. беше изстреляна ракета от транспортер в космодрома Плесецк. Съединените щати, Китай и Индия също имат възможност да свалят сателити.

Активността в космоса се увеличава, тъй като стотици спътници се изстрелват за военни цели, комуникации, проследяване на времето и наблюдение на Земята. SpaceN на Илън Мъск планира да пусне в орбита 12 000 малки спътници до 2027 г., за да осигури достъп до интернет. Междувременно, Космическите сили на САЩ преминават в настъпление в надпреварата с разполагането на електронни системи за заглушаване, които могат да повлияят на руските и китайските комуникационни спътници.

Революционната гвардия на Иран пък обяви през седмицата изстрелването в орбита на своя първи военен сателит, който по всяка вероятност ще действа с разузнавателни и навигационни функции, подпомагащи въоръжените сили. Това се случва след няколко провалени опита през последната една година.

Нови данни показват засилването на влиянието на Обединените арабски емирства в Източна и Северна Африка. С цел да достави медицински консумативи в Харгейса и Босасо, за да помогне на Сомалиленд и Пунтланд в борбата с пандемията от Covid-19, в началото на април външното министерство на ОАЕ се обърна към украинската компания за въздушни товари ZetAvia. Тази информация е потвърдена от специализирания сайт Africa Intelligence. Сомалиленд и Пунтланд са автономни райони в състава на Сомалия, които в момента имат силни връзки с ОАЕ, докато Емирствата използват територията за установяване на логистични бази.

Специализирана в големи товарни самолети, фирмата ZetAvia е извършила няколко полета между Ал-Айн и столиците на Сомалиленд и Пунтланд. Управлявана от Олег Чикисев, ZetAvia наскоро се превърна в един от любимите превозвачи на външното министерство на ОАЕ. Полетите компанията на 6, 8 и 9 април до двете територии предизвикаха внимание. Помощта, която ОАЕ оказа на Сомалиленд и Пунтланд, не е одобрена от федералното правителство, ръководено от президента Мохамед Фармаджо. Между автономните райони и централното правителство има напрежение от години, тъй като Сомалиленд и Пунтланд целят по-широка независимост.

Голям товарен самолет на ZetAvia също лети между столицата на Южен Судан, Джуба и град Малакал, но от март компанията е най-активна в Либия. Нейните медицински доставки подчертават решаващата роля, която ZetAvia играе в дипломатическите усилия на Абу Даби да влияе на делата в Африка. Самолетите й вече участват в превоза на военна техника до Халифа Хафтар, чиято Либийска национална армия получава подкрепа от ОАЕ. Чрез компанията Reem Style Travel & Tourism – собственост на базирания в ОАЕ руски гражданин Олег Сергеев – ZetAvia има връзки с две казахстански компании за товарни превози, които също взеха участие в либийския авиомост: Sigma Airlines и Air Almaty, които вече не съществуват. Всъщност именно на летището в Алмати беше създадена Azee Air, трета компания, участваща в доставките на ОАЕ за Хафтар. Един от товарните й самолети беше забелязан на 15 април над Еритрея, където армията на ОАЕ има база в Асаб.

В Афганистан началото на седмицата беше белязано от нова вълна от насилие. При атаки на талибаните в различни части на страната, бяха убити 23 войници, а 9 бяха тежко ранени. Насилието от страна на талибаните срещу правителствените сили не спира въпреки сделката със САЩ и разпространението на Covid-19.

В Ливан протестите, които тресат страната от миналият октомври, започнаха да се връщат отново тази седмица, след като бяха временно спрени заради мерките срещу Covid-19. Икономическата ситуация обаче се утежни, като обществеността става все по-нетърпелива да види раздвижване. Критиките са насочени срещу законопроекти, които защитават банковия сектор, но в същото време не се предвидени мерки за спасяване на бизнеса. Демонстрации се очакват в големите градове, въпреки ограниченията.

Кризата, причинена от Covid-19, причинява сериозни щети на картелите, показва разследване на АП. За тези сигнали писахме наскоро и в De Re Militari. Затварянето на граници и парализирането на икономиката прекъсва веригата за доставки от Китай, на която трафикантите разчитат за набавяне на нужните химикали в производството на метамфетамин и фентанил. Един от основните доставчици, които бяха засегнати през последните два месеца, се намира в Ухан – епицентърът на глобалното огнище.

Производството на почти всяко незаконно наркотично вещество е засегнато, като има нарушения във веригата за доставки както на ниво търговия на едро, така и на дребно. Американската агенция за борба с наркотиците дори отчита намаление на прането на пари и онлайн продажбите на наркотици в така наречената „тъмна мрежа“.

Разследването на АП показва, че цените на кокаина са се увеличили с 20 процента и повече в някои райони на САЩ, които са основни потребители на наркотика. Хероинът е станал по-труден за намиране в Денвър и Чикаго, докато доставките на фентанил намаляват в Хюстън и Филаделфия. В Лос Анджелис цената на метамфетамин се е удвоила през последните седмици до 1800 долара за половин килограм.

Синтетичните наркотици като метамфетамин и фентанил са сред най-засегнатите, защото се разчита на химикали за тяхното производство, които мексиканските картели внасят от Китай и след като ги приготвят в индустриален мащаб, ги изпращат в САЩ.

В последно време, картелите все повече се отдалечават от пласирането на наркотици, които изискват сезонни грижи, като хероина и марихуаната, в полза на синтетични опиоиди като фентанил, който може да се приготвя постоянно през цялата година. Тези вещества са до 50 пъти по-мощни от хероина и произвеждат по-голяма печалба. Въпреки наличието на тайни лаборатории за фентанил в Мексико, картелите все още в голяма степен разчитат на китайските компании, за да се снабдяват с химикали. Огромни количества от тези компоненти за производство на фентанил, са поръчани по пощата и могат да бъдат проследени до една и също субсидирана от държавата компания в Ухан, която беше спряна след избухването на пандемията.

Наркотиците все още пробиват в САЩ, за което свидетелства и операция миналият месец, при която бяха иззети наркотици на стойност близо 30 милиона долара, намиращи се в нов тунел за контрабанда, свързващ склад в Тихуана със Сан Диего. Открити са обаче само около 2 килограма фентанил, което е много по-малко от обичайните пратки, според разследването на АП. Пандемията, обаче, засята и ефективността на граничните власти и службите за борба с наркотрафик и контрабанда. Мнозина служители работят на по-дълги смени, като има заболели, а част от силите са пренасочени към осигуряване на ред покрай мерките.

В същото време, кражбите на тестове, обдишващи апарати и лични предпазни средства се покачиха в Латинска Америка на фона на пандемията на коронавирус. Най-забележителният случай е от 8 април, когато 15 000 диагностични тестове и повече от два милиона лични предпазни средства – включително очила, ръкавици, дезинфекциращи препарати за ръце и маски за лице – бяха откраднати от товарен терминал на международното летище „Гуарулхос“ в Сао Пауло. Три дни по-късно тестовете и оборудването бяха намерени, а 14 души бяха арестувани.

В Мексико, камион, превозващ 200 килограма антибактериален гел, беше похитен в средата на месеца. Прокуратурата съобщи на 14 април, че камионът е бил намерен чрез сателитно проследяване. В същия ден мексиканските власти съобщиха и за кражба на апарати за дишане от съоръжения, принадлежащи на Мексиканския институт за социално осигуряване в южния щат Оахака. Болниците в световен мащаб изпитват отчаяна нужда от апаратите, които са необходими за пациенти с Covid-19 и престъпни организации организират канали за контрабанда не само в Латинска Америка, но и в Европа. Министърът на здравеопазването в Перу, Виктор Замора, отрече съществуването на „систематични кражби“ на предпазни средства и тестове от болници в Перу, за да бъдат продадени на черния пазар, макар че такива данни съществуват. Подобни случаи има и в Куба, Венецуела и Чили. Нелегалните черни пазари се засилват и онлайн, като само в Мексико Националната гвардия е проследила около 200 уебсайта, които твърдят, че продават маски, антибактериален гел и тестове.

Препоръчани материали:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: