DRM Brief: 29 март 2020

През изминалата седмица, Северна Македония официално стана член на НАТО. В края на седмицата пък украинският външен министър Дмитро Кулеба проведе телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който го е уверил, че членовете на Алианса ще обсъдят допълнителна подкрепа за Украйна. Това се съобщава от пресслужбата на украинското външно министерство. Министерството на външните работи на Украйна заяви, че подкрепя решението да бъдат отложени срещите на Съвета на НАТО с Украйна и Грузия, предвид трудната епидемиологична ситуация в Европа и света, като допълни, че политиката на новото украинско правителство по отношение на НАТО „остава абсолютно непроменена“. По-рано беше съобщено, че НАТО ще тества в Украйна нова програма за партньорство, която се разработва за страни, които не членуват в Алианса. 

Анализът на ЕС установява, че дезинформацията се разпространява на много езици, включително английски, италиански, испански, арабски и руски. Той също така показва, че от 22 януари Специалната работна група East StratCom – многоведомствен екип на ЕС, който се фокусира върху подобни кампании, е установила 80 случая на дезинформация, свързани с коронавируса. Особено засилен е фокусът върху Италия. Анализът на ЕС е извършен в партньорство с изследователи от Института за сигурност към Университета в Кардиф. Изследователите са установили, че вместо да разработва оригинално съдържание, Русия засилва конспиративни теории с произход от Китай и Иран, както и сред американските крайни десни. Други изследователи откриват опорни точка в кампанията за дезинформация, които включват теорията, че мигрантите са отговорни за разпространението на вируса.

В анализа на ЕС се казва, че дезинформационните кампании създават „последствия в реалния живот“. Като пример се посочва фалшиво писмо уж от Министерството на здравеопазването на Украйна, което съобщава за пет случая на коронавирус в страната. Писмото идва извън Украйна според службите за сигурност, но въпреки това успя да подбуди към бунтове.

Седмицата беше кървава за Чад и Нигерия. Най-малко 92 войници в Чад загинаха след атака на Боко Харам срещу военна база на о. Бома в езерото Чад. Битката е продължила повече от седем часа, като джихадистите са имали възможност да се справят и с пристигналите подкрепления. Според официалните информации армията на Чад е загубила и 26 бронирани машини, както и голямо количество оръжия, отнесени от джихадистите. Тази атака се случва в същия ден, в който бе съобщено и за засада на бойци от клона на ИД в Западна Африка срещу нигерийски военен конвой, при която загинаха повече от 70 войници.

В Мозамбик, Ислямска държава в Западна Африка (ИДЗА) завзе град Мосимбуа де Прая, провинция Кабо Делгадо в северната част на страната. Градът се намира в близост до международен проект за добив на природен газ на стойност 60 милиарда долара. В района има разположени и руснаци от “Вагнер”, които служат като инструктори за местните власти. Атаките на ИДЗА започнаха през юни миналата година и до момента бяха свързани най-вече с набези срещу ферми и малки селища. В хода на боевете загинаха както местни полицейски и военни сили, така и руснаци.

В Сирия, през последната седмица американските сили изпратиха допълнителна техника в Източна Сирия, подсилвайки базите си в Дейр ез Зор и по границата с Ирак в контекста на напрежението с Иран.

Същевременно, Сирийските демократични сили обявиха, че затварят всички пътища към правителствените зони поради страха от разпространение на covid19 от правителствените сили в провинция Дейр ез Зор. В Дамаск сирийското правителство обяви първи официален случай на инфектиран с коронавируса. Според местни медии става дума за 20-годишно момиче, дъщеря на свързан с управлението бизнесмен, което се е връщало от пътуване в чужбина.

В района на магистралата М4 продължават саботажите срещу съвместните турско-руски патрули, като през седмицата беше взривен важен мост южно от Джиср ал Шугур. Сирийските правителствени сили продължават вече втора седмица да струпват военна сила и техника в югозападните райони на провинция Идлиб. Очаква се скоро да стартира нова офанзива в посока град Джиср ал Шугур. Има сериозно раздвижване на военна техника по границата между провинциите Идлиб и Хама, особено в района на Джабал ал Зауия. Всяка нова офанзива ще има тежки последици в хуманитарен и политически аспект. Целият регион на Близкия изток е съсредоточен в борбата с коронавируса, което измества фокуса от военните действия. Наличието на големи бежански лагери по границата между Сирия и Турция прави голяма възможността за избухване на хуманитарна катастрофа.

През седмицата, бившият италиански външен министър Джулио Терци разкритикува властите на своята страна, че са позволили полетите на Iran Air да кацат въпреки епидемията Covid19 в Иран и правните проблеми с иранските авиолинии заради наложените санкции. Германските летища и власти не зачетоха пък изявление от министъра на транспорта Андреас Шойер с препоръка за забрана на полети от Иран и Китай. Германия и Италия са основни европейски търговски партньори на Иран.

ФБР предупреди тази седмица за опасността расистки групи на територията на САЩ да извършат нападения, използвайки пандемията с COVID19. На 26 март 36-годишен американец опита да извърши атентат с кола-бомба срещу болница, в която се лекуват инфектирани с коронавируса.

Расистките и крайнодесните екстремистки групи се опитват да използват ситуацията около пандемията за политически дивиденти и привличане на симпатизанти, предупреждават ФБР и службите за сигурност на САЩ. В момента тече засилена кампания в социалните мрежи, в която крайнодесни екстремистки формации разпространяват конспиративни теории и дезинформация относно Covid19, като най-популярната сред тях е насочена срещу мигранти, евреи и китайската общност, които разпространявали вируса, „за да унищожат бялото население“. ФБР са изпратили съобщения и инструкции до местните полицейски звена да бъдат в готовност.

Според ФБР подобни групи като „Арийска нация“ и „Атомвафен“ имат достатъчно финансова и логистична възможност да нанесат атаки по инфраструктура, включително с тежки оръжия и оръжия за масово унищожение. ФБР и Службата за национална сигурност имат притеснения най-вече за атаки, които биха могли да бъдат извършени срещу болници.

Освен няколко исторически лица, терористичните групи, които успешно използват оръжия за масово унищожение, са рядкост. Най-известният пример е газовата атака със зарин през 1995 г. от култа Аум Шинрикьо, при която загиват 12 души в метрото в Токио. Подобно на белите групировки, Аум Шинрикьо вижда използването на подобен тип оръжия като единствен начин за унищожаване на системата, за да може т.нар. „нов свят“ да я замени.

Видео, разпространено широко в интернет в края на седмицата, предизвика скандал с участието на представител Световната здравна организация. Видеото показва интервю на Радио и Телевизия Хонконг (RTHK) с представител на СЗО. При задаване на въпрос за политиката на Тайван спрямо борбата с COVID19 и дали организацията ще преосмисли членството на страната, представителят на СЗО спира разговора и дори отказва да произнесе името на Тайван, а вместо това говори за Китай.

Припомняме, че Тайван (чието официално име е Република Китай) не е признат от Китай след като през 1949 комунистите превземат континентален Китай и установяват ново управление. Старото правителство се премества на о-в Тайван и контролира островите Тайван, Пенху, Кинмен и Матсу. Под натиск на Народна република Китай, Република Китай е наричана често в международните организации “Китайско Тайпе” по името на столицата Тайпе. Република Китай е от основателите на ООН, но през 1971 мястото й е предадено на КНР. Тайван е 22-ра по сила икономика в света. По данни на здравните власти в Тайван към 28 март има 283 случая на Covid19, 2 починали и 30 изведени от изолация пациенти.

Американските сили в Ирак обявиха, че ще освободят две от досегашните бази, които бяха използвани досега. Става въпрос за авиобазите Ал Каяра и К1 в провинция Киркук. Изтеглянето е планово и съгласувано с иракската армия, която поема изцяло контрола върху двете поделения.

Ситуацията в Либия след последната офанзива на Либийската национална армия на Халифа Хафтар. Сблъсъците продължават, въпреки примирието заради Covid19.

За два дни в края на седмицата турски дронове и атаки на правителството в Триполи причиниха значителни загуби сред висшето ръководство в силите на Хафтар. Загинал е генерал Салим Дериак, ръководител на операциите в Сирт, заедно с осем негови приближени. Убит е също полковник Кадафи ал Саади, който заемаше висша длъжност в силите на генерал Хафтар.

 

 

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: