Битката за Ракка (ОБНОВЕНА)

 

Raqqah30052017

  • Съобщение от De Re Militari: Информацията се обновява постоянно с развитието на офанзивата в Ракка. Най-новите данни можете да намерите в края на публикацията, която започва с първите дни на атаката срещу позициите на Ислямска държава в града.

ПЪТЯТ КЪМ РАККА

На 5 ноември 2016 г. командването на Сирийските демократични сили (Syrian Democratic Forces – SDF), подкрепено от водената от САЩ международна коалиция срещу Ислямска държава, обявява началото на операция „Гневът на Ефрат“,чиято крайна цел е завземане на столицата на терористичната организация – град Ракка. Идеята на операцията е тя да протече в два основни етапа: през първият , обединеният военен съюз на кюрди, араби, асирийци, арменци, черкези и туркмени, трябва да напредне през провинция Ракка в три направления, изолирайки едноименния град от изток, север и запад. Вторият етап представлява щурм срещу столицата и пълно ликвидиране на дхихадисткото присъствие.

По време на първата фаза на операция „Гневът на Ефрат“, прключила на 7 декември с пълното подсигуряване на Тал Салман, настъплението върви успоредно на двата главни пътя, свързващи Ракка със Северна Сирия. В този период, силите на SDF завземат от Ислямска държава над 500 кв. км. територия заедно с 44 села и 31 стратегически възвишения.

Вторият етап от офанзивата е обявен на 10 декември, с крайна цел овладяване на северозападната и западната територия на провинция Ракка в зоната на главния път водещ към Манбидж, както и достигане до бентът на язовир „Асад“. До края на януари са прекъснати комуникационнмите връзки между Ракка и град Табка по северния бряг на р. Ефрат, а бойците на SDF достигат до потстъпите към бентът на най-големия язовир в Сирия.

На 4 февруари е обявено началото на третият етап от офанзивата към Ракка, включващ овладяването на източната част от провинцията и прекъсване на връзките с Деир ез-Зор. В същото време продължават и настъпателните действия от север и от запад. В рамките на седем седмици SDF овладяват почти целия северен бряг на р. Ефрат източно от Ракка в 40-километровата зона между селищата Хамрат Баласим и Ал Касрах.

Междувременно на 22 март започва и операцията за изтласкване на Ислямска държава от град Табка. Близо 500 американски командоси и заедно с 500 прокюрдски бойци са прехвърлени с хеликоптери и лодки към южния бряг на езерото Асад, осигурявайки плацдарм за настъпление към града. Седмица по- късно е прекъсната връзката на Табка с Ракка и Южна Сирия, а след още седем дни, той е напълно обкръжен и изолиран.

На 13 април стартира четвърта фаза на операция „Щитът на Ефрат“, чиято цел уплътняване на обръча около Ракка, чрез заемането на долината Джелаб, както и пълно завладяване на Табка. В рамките на един месец SDF установяват пълен контрол над Табка, заедно с намиращият се в непосредствена близост бент на язовир „Асад“. До 4 юни е приключило и обкръжението на Ракка по северния брег на Ефрат.

ПРОТИВОСТОЯЩИ СИЛИ

В навечерието на щурмът срещу столицата на Ислямска държава, тежестта от превземането на града се пада върху де факто армията на автономната Демократична федерация на Северна Сирия, позната и като Рожава. Както бе споменато вече SDF представлява мултиетнически и мултирелигиозен военен съюз, в който водеща и отчетливо доминтна позиция имат кюрдските Отряди за народна самоотбрана (Yekîneyên Parastina Gel‎ – YPG), тясно обвързани с Кюрдската работническа партия. Други важни участници в SDF са също така Военните съвети на Манбидж и Деир ез-Зор, Асирийският военен съвет и туркменската Революционна армия. В допълнение към тях действат още множество по-малки бригади, милиции и отряди. По този начин общата численост на SDF, опериращи в Ракка към началото на юни  вероятно достига малко повече от 30 000 души.

В допълнение към тези сили, действат и минимум 500 американски военнослужещи от специалните части. Тяхната роля е преди всичко свързана с координация, радиолокация, насочване на въздушни удари, наблюдение и разузнаване. На терен действат и няколко тежки артилерийски звена.

По въздух операцията е обезпечена от международната коалиция, водена от САЩ, осигуряваща въздушната подкрепа от самото начало на операция „Гневът на Ефрат“. Освен многоцелевите изтребители, изключително важна роля имат и хеликоптерите, които специалните части използват за нанасяне на внезапни удари срещу тактически цели.

Срещу тях, по всяка вероятност, Ислямска държава изправя около 3000 опитни джихадисти, като самият град Ракка бива подготвян за отбрана още от началото на 2016 г. Досегашният опит от битките при Ал Баб, Табка, Мосул и други укрепени градски центрове показва, че бойците на Ислямска държава умеят да водят по завиден начин дефанзивна война в градски условия, използвайки разнообразни тактики и способи.

Преди всичко те злагат на развита мрежа от подземни тунели и укрития, които позволяват бързото и безопасно придвижване на бойните звена из Ракка и обкръжаващите го селища. Умело минират пътища и ключово разположени сгради, което изключително много забавя и затруднява напредъка на противника. За това спомага и широката употреба на мощни бронирани коли-бомби (SVBIED), които атакуват настъпващите части под прикритието на артилерия, а в последвалия хаос, мобилни отряди нанасят допълнителни поражения. Не бива да бъде подценявана и ролята на снайперистите, които действат както срещу напредващия противник, така и срещу цивилни граждани, опитващи се да избягат от зоната на бойните действия.

ПЛАНЪТ

Първоначалната идея, заложена във втора фаза от „Гневът на Ефрат“ е свързана с разнопосочна атака от изток, север и запад срещу разположената по северния бряг на р. Ефрат част от Ракка. В същото време частите на SDF трябва да заходят и от юг про протежение на магистрала М4, водеща към Деир ез-Зор, изолирайки града от всички страни. Веднъж това случи ли се, обрачът около джихадистите ще бъде затяган, докато не бъдат принудени да отстъпят квартал по квартал към центъра на града.

ОФАНЗИВАТА ДО МОМЕНТА

В следващите  параграфи предлагаме обобщение на основните военни действия в рамките на офанзивата срещу Ракка след брой LII.

21 май

След като през предишната седмица успяха окончателно да подсигурят и
овладеят град Табка, бойците от (Сирийски демократични сили) SDF продължиха
уверено настъпателните си действия към Ракка. Те напреднаха от изток и запад,
обграждайки почти напълно провинциалната столица и прилежащата й околност по северния бряг на р. Ефрат.

22 май

Прокюрдските отряди завзеха две нови селища на 20 км. източно от Ракка. По
този начин те напълно изолираха цялата територия, намираща се под контрола
на Ислямска държава в 18-километровата зона между язовирите “Асад” и “Баас”.

23 май

След петдневни боеве бойците от SDF завзеха Хамрат Насир и Ал Балсам,
намиращи се на 5 км. източно от Ракка.

25 май

Язовирната стена на “Баас” бе напълно изолирана от северната страна на р.
Ефрат след като бе завзето селището Гидеран. По време на битката загинаха 10
бойци на Ислямска държава.

27 май

Сирийските демократични сили (SDF) започнаха директната офанзива към град
Ракка. За първи път те обстрелваха директно квартали на провинциалната столица, докато в същото време американски самолети нанасяха въздушни
удари.

29 май

Подразделение на Свободната сирийска армия, действащо съвместно с SDF
завзе село Ал Асадия намиращо се непосредствено до бившата база на 17-та
дивизия северно от Ракка. Базата има стратегическо разположение и заема
плътно пространството между двете основни пътни артерии, явяващи вход към
Ракка. Ръководството на “Гневът на Ефрат” официално обяви, че ще включи
частите на Джабхат Туар ал-Ракка (ССА) в офанзивата към провинциалната
столица.

В същото време, в района около Табка, SDF завзеха няколко селища и важни
стратегически обекта на югоизток и югозапад от града. Това се случва в
контекста на проправителствената офанзива в Източно Алепо, която се е
насочила именно в тази посока.

30 май

Прокюрдските милиции продължиха операциите си в района на Табка, като
прехвърлиха силите си по-южния бряг на Ефрат, източно от града. Те завзеха
няколко села по главния път водещ към Ракка и по всяка вероятност ще
напреднат в западна посока в опит да обкръжат напълно провинциалната
столица.

В северната част на фронта, продължиха сраженията около базата на 17-та
дивизия. Части от SDF и ССА заеха позиции в напоителната станция, намираща
се по главния път между Ракка и Тал Абияд.

31 май

Кюрдските отряди от YPG продължиха настъплението си в западна посока по
магистрала М4, заемайки три нови селища в сряда следобяд. Те също така
успяха да прочистят напълно от джихадистко присъствие и позициите около
язовир “Баас”. По този начин трите основни язовира на р. Ефрат попаднаха
окончателно под прокюрдски контрол.

1 юни

След като през предишния ден успяха да изолират и обградят малък отряд
джихадисти, барикадирали се в зоната на бента на язовир “Баас”, бойците от
YPG се насочиха към градчето Ал Мансура на 10 км. източно от Табка.

3 юни

След близо 48-часова почти непрекъсната битка, в крайна сметка Ал Мансура бе
напълно овладян от кюрдските бойци на YPG.

В същото време поне 15 цивилни загинаха в Ракка в следствие на
бомбардировка от коалиционните ВВС.

4 юни

YPG завладяха селището Хунайдия, с което окончателно бе ликвидирано
джихадисткото присъствие в района около язовирите на р. Ефрат в Ракка.
Бе подновен отново и натиска към самата столица. В западния сектор, частите
на SDF завзеха селищата Мазрат Хатуния и Мазрат Катения.

5 юни

Прокюрдските милиции подсигуриха селата Рабия и Хатония и продължиха своя
напредък в източна посока към Ракка към Тал Харкала и Хауи ал-Хауа.

6 юни

След значителния напредък през последните няколко дни, отрядите участващи
в операцията по превземане на Ракка стартираха мащабно настъпление към
града от три страни, следвайки основните пътни артерии.

Офанзивата започна в ранните часове на деня с превземането на село Мазрат
Хатин и намиращият се в непосредствена близост до него военен склад. По този
начин, частите на SDF се доближиха само на 3 км. от северните предградия на
Ракка, като единственото препятствие пред тях остава фортифицираната бивша
база на 17-та дивизия.

В западния сектор, кюрдски бойци от YPG и Военния съвет на Манбидж развиха
настъплението от предишния ден, изтласквайки ИД от Тал Харкала.

В късните часове на деня, отряди на арабската бригада на Ястребите от Ракка
успяха да установят пълен контрол над голяма част от квартал Ал Машалаб в
източната част на провинциалната столица. Изненадващо, джихадистите не
оказаха сериозна съпротива в този сектор, като основната част от тяхната
отбрана се изнесе към значително по-добре укрепения съседен квартал Ал
Мухталта.

По всяка вероятност командването на ИД ще се стреми да привлече SDF и
техните съюзници в кървава битка сред улиците на Ракка. Досегашният опит от
Мосул показва, че джихадистите се чувстват изключително удобно при водене
на дефанзивни действия в градски условия, демонстрирайки разнообразни
тактики и завидни умения.

7 юни

Според информация на SDF, през предишния ден в района на Ракка са били
убити 75 джихадисти от ИД.

8 юни

След тежка битка, продължила през целия ден, джихадистите от ИД бяха
принудени да се изтеглят от военната база на 17-та дивизия северно от Ракка,
както и намиращата се в близост захарна фабрика.

В източния сектор бойците от YPG продължиха бавното си настъпление през Ал
Машалаб, като към края на деня те вече бяха овладели 70 % от квартала.
Всички операции на SDF в района на Ракка се случват под чадъра осигурен от
коалиционните ВВС. През този ден те имаха особено засилена активност над
източните и западните квартали на града, където бяха използвани забранени от
международното право запалителни бомби. Според местни източници в резултат
на бомбардировките през деня са загинали минимум 19 цивилни граждани.

9 юни

Сирийските демократични сили са завзели градчето Джазра, западно от Ракка. В
самата Ракка, СДС напредват от изток и вече контролират около 70% от квартал
Машалаб. Северно от Ракка, SDF завзеха военната база на 17-та дивизия, с
което всички военни обекти северно от р. Ефрат са вече под контрола на
кюрдско-арабските сили.

В същото време, Ислямска държава евакуира силите си от основни сгради в
Ракка. Бойците са преместени в неизвестна посока, но местните активисти
съобщават, че някои от щабовете на полицията на ИД са напълно празни.

10 юни

След като през предишния ден частите на SDF успяха да изтласкат
джихадистите от Ислямска държава от квартал Сабахия в западната част на
града, същите съумяха да установят контрол и над помпената станция при село
Ал Джазра.

По-късно през деня бе осъществен пробив и в североизточната част на града,
където бойци на YPG заеха гробищния парк в близост до квартал Синаа.

11 юни

След близо 20-часова тежка битка, започнала през предишния ден,
джихадистите бяха напълно изтласкани от предградието Романия в
северозападната част на Ракка.

Почти по същото време обаче, те осъществиха успешна контраатака срещу
базата на 17-та дивизия. Изненадващото нападение започна с поне един удар с
кола-бомба, последван от мощна джихадистка атака, която свари напълно
неподготвена отбраната на SDF. В следствие на това, част от поделението
остана под контрола на ИД, а поне 23 души от SDF загубиха живота си.

12 юни

Сирийските демократични сили си възвърнаха контрола над захарната фабрика,
която бе загубена през предишния ден, но не успяха да изтласкат ИД от военното
поделение.

Междувременно части от Военния съвет на Манбидж (SDF) започнаха
настъпление по южния бряг на Ефрат с цел обхождане на Ракка и евентуално
пълно обграждане на града.

13 юни

В северната част на Ракка продължиха сраженията за контрол над базата на 17-
та дивизия, както и над военните общежития в непосредствена близост.

В района на източните квартали Ал Синаа и Тишрин, прокюрдските сили
разкриха работилница за преработване на автомобили в коли-бомби.

В западния сектор на фронта успяха напълно да изтласкат ИД от индустриалната
зона Хатин след близо двудневни сражения.

14 юни

SDF навлязоха в западния квартал Ал Берид и завзеха училище Ал Рази.

15 юни

След като получиха свежи подкрепления от YPG, частите на SDF се
прегрупираха и подновиха настъплението си в източната част на града. Те
навлязоха в квартал Батани, където срещнаха ожесточена съпротива. В хода на
сраженията, двама американски войници бяха ранени в следствие на атака с
кола – бомба.

Междувременно джихадистката информационна агенция Амак публикува
информация, според която 23 бойци на YPG са загинали в следствие на
изненадваща атака срещу техни позиции в района на квартал Ал Джазра.

17 юни

С оглед проправителственото настъпление, заплашващо да достигне Ракка от
югозапад, частите на SDF напреднаха по магистрала № 4, вървяща успоредно
на р. Ефрат. По този начин те биха могли да заходят Ракка по южната дъга и
напълно да изолират града от всички страни.

18 юни

Настъплението на SDF (Военен съвет на Манбидж) по южния бряг на Ефрат,
срещна сериозен отпор в района на Касрат Джумаа в близост до ключовото
кръстовище на магистрала №4, водеща към Дейр ез-Зор и магистрала №6, която
върви на север към сърцето на Ракка.

19 юни

Във вътрешността на самия град, отрядите на SDF съумяха да изтласкат ИД от
квартал Байтара и да продължат натиска в Хатин и Кадисия. Байтара е петият
овладян квартал след като през изминалата седмица бе наложен контрол над Ал
Мишлаб, Ал Сабахия, Ал Романия и Синаа.

Според информация на кюрдското командване, има потвърждение за смъртта на
312 джихадисти, убити до този момент от началото на битката за Ракка на 6 юни.

20 юни

В южната част на фронта, отрядите от Военния съвет на Манбидж в крайна
сметка успяха да установят контрол над връзката между магистрала №6 и
магистрала №4. В последствие, те успяха да развият пробива си, изтласквайки
ИД от кварталите Касрат Фарадж и Шейх ал-Джумал.

21 юни

Поне 50 бойци на SDF загинаха в следствие на две атаки на SVBIED в района на
квартал Синаа. Двете коли-бомби бяха последвани от решително настъпление
концентрирано срещу факултета по земеделие. В крайна сметка прокюрдските
части бяха принудени да отстъпят от сградата на факултета, както и част от
самия квартал.

23 юни

След като през последните няколко дни, джихадистите от ИД извършиха
успешна контраатака, възвръщайки си контрола над част от квартал Синаа, в
петък частите на SDF съумяха да се прегрупират и да възстановят позициите си
в източната част на Ракка.

Междувременно местни източници публикуваха информация, според която за
периода 23 май – 23 юни са загинали близо 500 цивилни в следствие на
коалиционните въздушни удари.

24 юни

Прокюрдските милиции овладяваха квартал Мустаджиб Накиб, намиращ се на
южния бряг на р. Ефрат. По този начин градът бе напълно обграден от всички
страни, а във вътрешността му остават изолирани около 2000 джихадисти от ИД.

Междувременно продължиха и тежките сблъсъци в северната част на Ракка в
кварталите Ал Барид, Кадисия, Хатин, Ярмук и Ал Нахда.

25 юни

Силите на SDF напълно изтласкаха ИД от квартал Кадисия, въпреки
изключително ожесточената джихадистка съпротива.

26 юни

До края на този ден и последните два квартала на Ракка, на юг от реката,
попаднаха в ръцете на IDF.

28 юни

В западната част на Ракка, опитните бойци от YPG напълно изтласкаха ИД от
квартал Хатин и успяха да наложат контрол над кръстовището, свързващо
главен път №6 с основната пътна артерия, водеща на запад от града.

Според данни на ООН, в рамките на месец юни са загинали поне 171 цивилни
граждани в следствие на коалиционните въздушни удари и сухопътните
операции.

29 юни

Отрядите на SDF, намиращи се по южния бряг на р. Ефрат овладяха
предградието Касрат Афан и по този начин блокираха и последната връзка на
ИД в Ракка с останалата част от Сирия.

30 юни

Още от късните часове на предишния ден, близо няколкостотин джихадисти
започнаха мощна офанзива срещу позициите на Военния съвет на Манбидж в
квартал Ал Синаа. Ожесточеният натиск, съпроводен от непрекъснати атаки с
SVIBIED, в крайна сметка принудиха кюрдските бойци да се изтеглят от квартала
и прилежащата му важна индустриална зона, въпреки въздушната подкрепа от
коалиционните сили.

Междувременно, възползвайки се от случващото се в източната част на Ракка,
части от YPG настъпиха в квартал Ал Дирия, успявайки да овладеят близо 20
сгради, включително и едно училище.

1 юли

Частите от операция “Гневът на Ефрат” мобилизираха своите сили в източната
част и водени от отрядите на Военният съвет на Манбидж, стартираха
контраатака с цел възвръщане на загубения квартал Ал Синаа. Въпреки
сериозният натиск през целия ден, те успяха да изтласкат бойците на ИД само
от половината от територията на квартала.

2 юли

И през този ден продължиха тежките сблъсъци в източната част на Ракка. SDF
обаче, така и не успяха да възстановят всички свои позиции в квартал Ал Синаа
и да достигнат отново до стената на Стария град.

Все пак, малко по-на юг от там, в близост до брега на реката, те овладяха
местният пазар, заедно с още няколко сгради, ликвидирайки 9 джихадисти.
Операция “Гневът на Ефрат” продължи натиска си и в района на магистрала №4,
водеща към Дейр ез-Зор. В рамките на деня и без особени проблеми,
прокюрдските отряди овладяха селата Касари и Ретла.

3 юли

Село Ратла бе окончателно прочистено от ислямистко присъствие. Според
информациите, в хода на близо двудневните боеве са загинали 16 бойци на ИД.

В същото време отряди от SDF успяха да пробият на две места стената на
Стария град и да навлязат на вътре.

4 юли

След като през предишния ден, бойците от “Гневът на Ефрат“, подкрепени от
американски специални части и по въздух от коалиционните ВВС, съумяха да си
възвърнат пълния контрол над Ал Синаа и да навлязат в Стария град, през
днешния ден те продължиха настъплението си в централната част на Ракка.
Именно пробивът в Стария град се счита за най-големият успех на офанзивата
до сега, тъй като именно в тази зона е концентрирано сърцето на джихадистката
отбрана.

6 юли

Според информации на местни източници от началото на офанзивата в Ракка до
този момент, в следствие на коалиционните въздушни удари са загинали 224
цивилни граждани.

Междувременно продължиха тежките боеве в източната и западната част на
града, без обаче да бъде постигнат съществен успех от някоя от участващите
страни.

9 юли

През последните 48 часа, бойците на SDF продължиха своето настъпление през Стария град на Ракка. След като пробиха стените обграждащи го, те съумяха да наложат контрол над средновековния замък, построен от халиф Харун ал-Рашид, както и кръстовището Ал Мазара. По този начи, SDF почти напълно изтласкаха Даеш от кварталите Ал Махди и Ал Рафика.

10 юли

Успоредно с офанзивата във вътрешността на провинциалната столица, върви и напредъкът по протежение на магистрала М4, свързваща Ракка с Деир ез-Зор. След близо двудневни изключително тежки сблъсъци, отряди на Военният съвет на Манбидж напълно изтласкаха бойците на Даеш от Укайриша, на 15 км. югоизточно от Ракка.

Междувременно частите на SDF съумяха да ликвидират 27 джихадисти в квартал Рауда.

12 юли

Американската армия разположи неизвестен брой свои военнослужещи на терен в Ракка. Точната бройка не е ясня, но вероятно става въпрос за минимум няколко десетки войници от специалните части. Според изявлението на полковник Райън Дилън, те няма да участват в директни сблъсъци, а по-скоро ще имат поддържаща роля, свързана с насочване на въздушни удари и подкрепа за прокюрдските сили.

13 юли

Без особен успех продължиха опитите на SDF да пробият защитната линия на Даеш в района на Стария град и квартал Хишам Абдул Малик.

Повече от пет седмици след началото на битката за Ракка, прокюрдските отряди са успели да овладеят 35 % от града.

15 юли 

Около 200 американски войници от специалните части пристигнаха в района на Ракка. По този начин общата численост на коалиционните бойци, подпомагащи SDF, достигна близо 700 души.

В същото време продължиха тежките сблъсъци в кварталите Хишам Абдел Малик, Стария град, както и в Ал Римлах в северозападната част на града.

16 юли

Джихадистите от Даеш извършиха изненадващо нападение срещу градчето Ал Акириши, на около 15 км. югоизточно от Ракка, в близост до магистрала М4. Набегът бе извършен по познат начин с кола-бомба, разкъсваща защитната линия, която в последствие е последвана от отряд джихадисти.

В крайна сметка, частите на Даеш успяват да изтласкат кюрдите от техните позиции, разграбват складираното оръжие и муниции и след това се оттеглят обратно в пустинята. Няма данни относно понесените жертви от страна на SDF.

17 юли 

В югозападната част на Ракка, отряди на Военният съвет на Манбидж напълно изтласкаха джихадистите от квартал Ярмук. По този начин окончателно бе наложен на контрол над ключовият булевард Ал Джизир, който пресича целия град в направление север-юг.

18 юли

Според информацията на проправителствени източници, за последните 48 часа са загинали 32 джихадисти от Даеш в сражения в района на Ярмук и Низал Шахада.

19 юли

САЩ обявиха, че ще прекратят снабдяването на оръжия към бунтовнически фракции по линия на ЦРУ. Това стана ясно от информация, получена от „Уошингтън поуст“. По този начин  армията остава единствения доставчик на техника и оръжие, премахвайки дублирането, наложено по времето на президента Обама. От друга страна, това означава и съкращаване на потока доставки, тъй като армията работи приоритетно със SDF, а не с бунтовниците в Идлиб и Дамаск.

Междувременно прокюрдсите части в Ракка продължиха настъплението си в квартал Низал Шихада, заемайки няколко ключови сгради, включително склад за оръжие.

22 юли

След близо 48-часово затишие на бойните действия в Ракка, което бе използвано от SDF за прегрупиране, в ранните часове на деня, офанзивата бе подновена с пълна сила. В югозападната част на града, отряди на Военният съвет на Манбидж успяха да изтласкат Даеш от няколко сгради в квартал Таяр. По този начин, настъпващите от изток и запад отряди на SDF се доближиха на по-малко от 2 км.

24 юли

Най-малко 11 бойци на Сирийските демократични сили загинаха при взрив на кола-бомба в южните райони на Ракка.

Това е поредната подобна атака на Ислямска държава през последните няколко дни, в резултат на които загинаха няколко десетки бойци и членове на кюрдски милиции.

В навечерието на 50-ят ден от началото на битката за Ракка, равносметката е около 430 ликвидирани джихадисти в следствие на операциите на прокюрдските сили и коалиционните бомбардировки. Към жертвите на офанзивата трябва да бъдат прибавени и 302 цивилни граждани, включително минимум 50 деца и 32 жени.

До този момент, отрядите участващи в операция “Гневът на Ефрат” са успели да наложат контрол над 41 % от Ракка. Даеш бе напълно изтласкан последователно от кварталите Ал Сабахия, Ал Романия, Хатийн, Ал Кадисия и Ярмук в западната част на града. На изток бяха овладяни Машлаб, Ал Батани, Ал Синаа, както и части от Хишам бин Абдул Малик, Стария град, Ал Рауда и Ал Румайла. По южния бряг на р. Ефрат бе установен контрол над предградията Касрат Фарадж, Шейх ал-Джимал, Ал Кумб, Мустаджит Накиб и Касрат Джимаат.

В рамките на седем седмици е документирана смъртта на 198 бойци от “Щитът на Ефрат”.

25 юли

Частите на SDF успяха да отблъснат масирана контратака на джихадистите в района на Хишам бин Абдул Малик. По непотвърдени информации в хода на атаката са загинали 35 бойци на Даеш, включително и висшият офицер от командването, познат като Абу Осама ал-Тунизи.

26 юли

Въпреки опитите за атака с четири бронирани коли-бомби (VBIED) и изключително агресивната съпротива, все пак отряди на YPG успяха да овладеят джамията Мустафа в квартал Низал Шихада в югозападната част на фронта.

28 юли

Части на SDF овладяха голямо оръжейно депо в Низал Шихада. През последните десет дни, кюрдското командване нареди забавяне на офанзивата, което доведе до намаляване на интензитета на бойните действия. Решението бе провокирано от големия брой цивилни жервти, както и от агресивната джихадистка съпротива.

30 юли

Бойци от Асирийския военен съвет овладяха училището в квратал Низал Шихада. В същото време, отряди на YPG навлязоха в Нахда в северозападната част на града.

01 август

В битка, водеща се буквално за всеки метър от южната част на Ракка, SDF овладяха нови позиции в Низал Шихада и Хишам Абдул ал-Малик.

02 август

Изключително динамичен ден, през който кюрдските сили успяха да напреднат едновременно в три направления.

В западната част на Ракка бе установен контрол над жилищния комплекс Ал Идхар, намиращ се в квартал Ал Берид. В хода на сражението са ликвидирани най-малко петима джихадисти, включително и един атентатор-самоубиец.

В южния сектор на фронта, отряди на SDF, макар и доста трудно, съумяха да изтласкат Даеш от джамията Ал Муна, както и от парка Ал Бустан.

В Старрия град, в района на Старата джамия, джихадистите извършиха изненадваща контратака, която доведе до смъртта на 11 прокюрдски бойци.

03 август

Части от Асирийския военен съвет успяха да подсигурят безопасен коридор за евакуация на цивилни в Низал Шихада.

20543810_341768432918312_1750762390445109395_o
Фронтовете в Ракка, 03-08-2017 г.

04 август

Спрциалният представител на американската администрация в международната коалиция срещу Даеш обяви, че към настоящия момент в раките на Ракка оперират около 2000 джихадисти.

05 август

SDF успяха да изтласкат Ислямска държава от квартал Ал Карим и напреднаха през Ал Барид и Нахда, ликвидирайки 8 джихадисти.

07 август

В северозападния фланг на офанзивата, прокюрдските сили установиха пълен контрол над квартал Рамалех. В хода на битката те изтласкаха бойците на Даеш от две училища, пазар за овце, както и от местната джамия.

08 август

Най-малко 17 джихадисти загинаха, а една кола-бомба е бе унищожена в района на квартал Хишам Абдул ал-Малик. Отрядите на SDF, напредващи в югоизточната и югозападната зона са все по-близо до съединяване на силите си. Единствената пречка до този момент остава освладяване на главния път между Хишам Абдул ал-Малик и Низам Шихада, който води към единия от двата моста на р. Ефрат.

10 август

Прокюрдските части, опериращи в южната част на Ракка успяха да обединят двата фронта, изтласквайли напълно даеш от Низам Шихада и Хишам Абдул ал-Малик. Командването на SDF отчете това като голям успех, който означава, че в рамките на 66 дни от началото на офанзивата до този момент, са прочистени 12 квартала.

12 август

След като прегрупираха силите си и подсигуриха заетата територия от предишните дни, частите на SDF продължиха своето настъпление в посока север към центъра на града и посока запад през Стария град. Според информация на кюрдски източници за последните два дни са били ликвидирани 32 бойци на Даеш.

13 август

Натискът в Стария град се оказа особено успешен през този ден. Отрядите на SDF успяха да изтласкат Даеш от кварталите Махди и Ал Рефка. В хода на бойните действия бяха ликвидирани 23 джихадисти и бе завладяно голямо количество оръжие и боеприпаси.

В същото време загинаха и най-малко 10 цивилни граждани в следствие на коалиционните бомбардировки.

14 август

Отряди на Даеш стартираха мащабна контраофанзива в няколко направления, използвайки най-малко четири коли-бомби. Джихадистите извършиха едновременна атака срещу прокюрдските позиции в западната и централната част на Ракка. Според джихадистки източници, бойците на SDF са дали около 20 жертви в резултат на операцията.

16 август

САЩ обявиха, че над 55% от града вече е под контрола на SDF. Междувременно 14 цивилни загинаха в следствие на коалиционните въздушни удари.

17 август

Отрядите на YPG установиха пълен контрол над улица Ал Куатли, която се явява основната пътна артерия в Стария град.

Image00001
Фронтовете в Ракка към 17-ти август, 2017 г.

18 август

По информация на Сирийската обсерватория за човешки права, в следствеие на коалиционните бомбардировки, през предишния ден са загинали 11 цивилни граждани от една фамилия. Сред жертвите са пет деца и три жени.

20 август

Самолети на Коалицията (вероятно САЩ) са унищожили жилищна сграда в Ракка. Поне 40 цивилни са загинали. Очаква се броят на жертвите да нарасне.

Близо 225,000 бежанци са напуснали Ракка от април месец до този момент, а най-малко 25,000 остават все още блокирани в зоната на бойните действия.

22 август

Отрядите на SDF изтласкаха Даеш от кварталите Ал Рашид и Ал Мансур, с което окончателно бе наложен контрол над Стария град и централната част на Ракка. Стария град бе най-укрепената зона в столицата на джихадистите, които оказаха изключително твърда съпротива, организирайки почти непрекъснати кръвопролитни контраатаки срещу прокюрдските сили.

Image00001
Ситуацията в Ракка към 14:00 ч. българско време на 23-ти август, 2017 г.

24 август

След като прегрупираха силите си и затвърдиха присъствието си в новозавзетите квартали, частите на SDF начело с Военния съвет на Манбидж и YPG напреднаха през западната част на Ракка в района на Ал Морур и Ал Нахда. В резултат на това бе завзета голяма фабрика за муниции на Даеш, а 14 джихадисти бяха ликвидирани.

Image00001
Фронтовете в Ракка към 10:00 ч. българско време на 28-ми август, 2017 г.

30 август

Отряди на Даеш осъществиха поредна атака срещу позиции на SDF в района на Стария град. В хода на сражението са загинали десет про-кюрдски бойци, сред които е и командирът на Военния съвет на Манбидж – Аднан Абу Амджад.

Image00001
Фронтовете в Ракка към 9:00 ч. на 30-ти август, 2017 г.

31 август

Върховният комисар на ООН за бежанците изрази своето притеснение относно инензитета на бомбардировките над Сирия и високия процент цивилни жертви. Според информациите на неговия екип, водената от САЩ коалиция е провела 1094 операции само в рамките на месец август, което е довело до смъртта на 151 цивилни граждани.

Припомняме, че към момента, в Ракка има между 15 000 и 20 000 невинни, които остават блокирани в зоната, контролирана от Даеш. Интензитета на въздушните удари, съчетан с изплзването на цивилни като жив щит води до огромни жертви сред жителите на Ракка.

Image00001
Ситуацията в Ракка към 10 ч. българско време на 31-ви август, 2017 г.

2 септември

Пореден ден на тежки сражения в Ракка. Частите на YPG съумяха да отблъснат мощна контаатака в района на квартал Ал Морур.

Въпреки ежедневните тежки сблъсъци, нито една от страните не може да осъществи сериозен напредък през последната седмица.

4 септември

В западната част на сектора, отряди на SDF, макар и с цената на 13 жертви успяха да овладеят голям склад за муниции и оръжие, включително противотанкови ракети MILAN.

Image00001
Фронтовете в Ракка към 10:00 ч. българско време на 4-ти септември, 2017 г.

7 септември

Прокюрдските сили отблъснаха атака в района на квартал Ал Амин. При проведеното контранастъпление, те успяха да завладеят голямо депо за муниции.

8 септември

Отряди на SDF успяха напълно да изтласкат Даеш от сградите на университета в Ракка.

9 септември

Международната коалиция проведе 70 въздушни рейда в района на Ракка. От началото на месеца честотата на бомбардировките се е увеличила значително.

11 септември

Местни източници съобщиха за смъртта на най-малко 21 цивилни в следствие на бомбардировка от прокюрдските сили.

В същото време отряди на YPG почти изцяло изтласкаха Даеш от квартал Даария в централната част на града. Тежки сблъсъци се водиха и в Рауда и Амин.

13 септември

След като напълно прочистиха правителствената болница, частите на SDF напреднаха през квартал Ал Тукна, който бе изоставен от Даеш.

Raqqah
Фронтовете в Ракка към 10:30 ч. българско време на 13-ти септември, 2017 г.

15 септември

Вече втори ден частите на SDF правят безуспешни опити да овладеят централното кръгово кръстовище Ал Далах. Кръстовището е ключово за връзката между северните и южни квартали на Ракка.

17 и 18 септември

Тежки сблъсъци в кварталите Ал Амин и Румайла в източния сектор на фронта. И двете страни проведоха няколко атаки и контраатаки, без обаче да бъде осъществен някакъв съществен прогрес.

Raqqah18092017
Ситуацията в Ракка към 10:00 ч. българско време на 18-ти септември

19 септември

И през този ден продължиха сраженията в района около квартал Румайла. Пркюрдските сили достигнаха до зърнените силози намиращи се в близост о ж.п. Линията, нанасяйки значителни поражения в жива сила на ИД. Към този момент се счита, че в града действат не повече от 500 активни джихадисти.

20 септември

Отрядите на SDF успяха решително да пробият защитната линия на джихадиститите в района на Румайла. Те успяха напълно да подсигурят зърнените силози, както и да напреднат в посока бившата база на 17-та правителствена дивизия. Самото поделение бе завзето в часовете на късния следобяд.

След сериозния успех през този ден, командването на SDF обяви, че след 106 дни на тежки битки в Ракка, близо 80 % от града е вече под техен контрол. Трябва да бъде отбелязано, че през последния месец джихадистите от ИД понесоха сериозни загуби в жива сила, като в същото време вече изпитват и сериозни затруднения по отношение на запасите с боеприпаси, храна и вода. Все по-често се налга техни отряди да правят набези в тила на SDF за да се снабдяват с провизии.

21753209_358187017943120_1448442452756685725_o
Квартали, завзети от 16 до 20-ти септември в североизточна Ракка

21 септември

След колапса на защитната линия на ИД през предишния ден, прокюрдските отряди осъществиха сериозен напредък по всички части на фронта. Почти бе завзет квратал Ал Бадо, както и множетсво важни сгради в центъра на града. Според командването на SDF са ликвидирани 63 джихадисти.

Raqqah21092017
Фронтовете в Ракка към 15:00 ч. българско време на 21ви септември, 2017 г.

23 септември

Прокюрдските отряди завладяха напълно квартал Ал Фирдус в централната част на Ракка, достигайки до градския стадион. Малко по на север от там, в района на наскоро завзетата база на 17 – та дивизия, бяха обградени 17 джихадисти.

24 септември

И през този ден продължиха тежките сблъсъци в района около стадиона и булевард Ал Наим. Смята се, че най-малко 19 джихадисти са били ликвидирани, докато прокюрдските загуби се оценяват на пет души.

25 септември

Според информации на местни източници, за последните няколко дни са загинали най-малко 11 цивилни поради пълна липса на медицински запаси.

Raqqah26092017
Ситуацията в Ракка към 10:00 ч. българско време на 26-ти септември, 2017 г.

28 септември

Най-малко 29 цивилни загинаха след бомбен удар в района на парка Байда. В същото време, частите на SDF завзеха джамията “Имам Науауи”.

Raqqah
Ситуацията в Ракка към 12:00 ч. на 03,10,2017г. Всички гранични зони между SDF и Даеш са „оспорвани“ и информацията за точната демаркационна линия варира.

29 септември

Прокюрдските сили напреднаха през квартал Курдан, завземйаки бившия щаб на ИД.

2  октомври

Отряди на военният съвет на Манбидж достигнаха до Белия парк в квартал Ал Нахда. Настъплението върви бавно през последните дни поради наличието на изключително засилена снайперистка активност от страна на джихадистите от ИД.

4 октомври

Най-малко 20 джихадисти загинаха след коалиционен въздушен удар в квартал Ал Баду.

7 октомври

През последните няколко дни частите на SDF бяха принудени да забавят значително своето настъпление в централната част на Ракка. Причината преди всичко е, че джихадистите от ИД използват цивилни граждани като жив щит. Към настоящия момент това е основният проблем в операцията за превземане на провинциалната столица. Най-малко няколко хиляди души все още са държани като заложници от джихадистите.

8 октомври

Говорителят на SDF Джихан Шейх Ахмад обяви, че че финалният щурм към последните позиции на ИД ще бъде стартиран съвсем скоро. Към този момент джихадистите владеят около 15 % от града в зоната около правителствената болница и стадионът.

11 октомври

Най-малко 17 бойци на ИД загинаха при сблъсъци в района на градските гробища. В същото време различни и независими един от друг източници съобщават за стартирали преговори между SDF и международната коалиция от една страна и оцелелите лидери на ИД в Ракка, от друга. Преговорите са свързани с договаряне на условия за прекратяване на военните действия и евакуиране на остатъците от ИД заедно с цивилни граждани към източната част на провинция Деир ез-Зор.

15 октомври

Като част от споразумението с представителите на международната коалиция и SDF, 275 бойци от ИД бяха пропуснати в посока провинция Деир ез-Зор заедно със своите семейства. Възползвайки се от отслабените сили на джихадистите, прокюрдските сили стартираха нова офанзива, срещу оставащите чуждестранни бойци в Ракка.

15 октомври

 Като част от споразумението с представителите на международната коалиция и SDF, 275 бойци от ИД бяха пропуснати в посока провинция Деир ез-Зор заедно със своите семейства. Възползвайки се от отслабените сили на джихадистите, прокюрдските сили стартираха нова офанзива, срещу оставащите чуждестранни бойци в Ракка.

Raqqah16102017
Фронтовете в Ракка към 16-ти октомври, 10:00 ч. българско време

17 октомври

 И последните няколко десетки джихадисти от ИД, притиснати в района около градския стадион, решиха да се предадат. С това практически приключи близо пет месечната битка за Ракка.

18 октомрви

Ден след като бе обявен краят на операцията по превземане на Ракка, останалите бойци на ИД бяха натоварени на конвой в посока Деир ез-Зор.

 

                                                                             ***

Битката за Ракка се превърна в най-сериозното изпитание за Сирийските демократични сили и техните партньори от международната Коалиция в общата им борба с Даеш в Сирия. В хода на боевете, Ислямска държава демонстрира значителните си тактически и стратегически умения, своята способност да издържа и да се адаптира към воденето на бой в обкръжение и при непрекъснато свиващ се обем от припаси, муниции и продоволствия. Качества демонстрирани вече в битки при градски условия като тези в Мосул, Табка и Ал Баб.

Джихадистите успешно употребяваха своите укрития и военни предприятия, пръснати из целия град, за да захранват до последно своите фронтови части с оръжие, немалка част от което произведено от самите тях.

В тактически и стратегически план бяха използвани вече изпитани методи и подходи за отбрана с основна цел максимално забавяне на противниковото настъпление и нанасяне на максимално много щети. Чести и изненадващи самоубийствени нападения с импровизирани коли-бомби, последвани от атаки на мобилни и компактни групи джихадисти. Снайперистки гнезда, разпръснати из руините на града, както и миниране на сгради и позиции след тяхното напускане също бяха сред любимите прийоми на бойците от ИД. Към края на битката особено много се засили и употребата на цивилни заложници като жив щит с цел прикритие на ключови позиции и пунктове.

Всичко това проточи и забави операцията на прокюрдските сили и Коалицията и доведе до неимоверно много жертви и щети. Според различни кюрдски, опозиционни и джихадистки източници, в рамките на 19-седмичната битка, са загинали между 650 и 1050 бойци с кюрдски, арабски, туркменски, асирийски, американски или европейски произход. Всички те от състава на Сирийските демократични сили. В същото време е ясна съдбата и на близо 1400 бойци на Даеш със сирийски или друг произход, загинали в боевете. Не е сигурен броят на джихадистите попаднали в плен или на тези, евакуирани в посока провинция Деир ез-Зор като част от сделката за прекратяване на военните действия.

Както винаги разбира се, най-високата цената от войната се заплаща от цивилното население. Много малка част от 300 000 – 350 000-те хиляди жители на Ракка от преди началото на войната все още обитава града. Около 450 000 са бежанците от цялата провинция. Те са принудени да живеят в лагери при изключително тежки условия и без изгледи за скорошно завръщане в домовете. Според Сирийската обсерватория за човешки права, като следствие от коалиционни въздушни и артилерийски бомбардировки, от интензивните боеве, както и от заложени мини и различни капани са загинали общо 1156 цивилни, включително 273 деца и 199 жени. Не е известен броят на хилядите ранени, осакатени, пострадали или изчезнали хора.

Интензивните бомбардировки са основна причина за почти пълното унищожение на Ракка. Между 80 и 90 % от всички сгради са практически негодни за обитаване. Унищожени са 4 моста, 8 болници, над 40 училища, 5 университета, както и 29 джамии. Електричество и годна за пиене вода няма, а в последните дни на битката спря да работи и единствената останала активна пекарна.  Остава открит въпросът за това кой и как ще се погрижи за възстановяването на града.

Загубата на Ракка без съмнение представлява голям удар върху претенциите и легитимността на Даеш. Градът бе обявен за столица на така наречения халифат на Ислямска държава и до голяма степен служеше като център за организация и координация на различните дейности на терористичната организация. Ракка имаше и важно символично значение от гледна точка на чисто физическото измерение за осъществяването на джихадистката мечта, свързана с изграждане на ислямски халифат. 

Без съмнение падането на Ракка е голяма победа, това не означава в никакъв случай, че краят на Даеш е близо. Загубата на важните центрове Ракка и Мосул, както и ликвидирането на над 80 % от териториалния контрол в Сирия и Ирак в никакъв случай не означават скорошен завършек на войната срещу терористичната групировка. Дори напротив. Това, което ще се случи е организацията да мине “ъндърграунд”. Тя няма да контролира градове и територии, но нейните членове и симпатизанти ще се слеят с останалото население и ще продължат да оперират под формата на терористични клетки или партизански отряди, действащи от тайни укрития. Глобалният и интернационален характер на групировката означават, че битката срещу Даеш тепърва предстои.

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: