
Сателитни изображения: Google Earth, ©2025 Image Landsat/Copernicus
На 8 декември министърът на външните работи на България Георг Георгиев и вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведоха среща с посланика на Турция Мехмет Уянък. Срещата е инициирана по-рано от българска страна във връзка със заседналия танкер KAIROS („Кайрос“) и необходимостта от пълно и навременно изясняване на всички обстоятелства по случая, а министър Георгиев поиска информация относно причините и начина, по който плавателният съд е навлязъл в български териториални води.
От своя страна Караджов представи детайлна информация за движението на влекача TIMUR BEY от турски до български териториални води, както и точните координати, от които започва буксирането на танкера. Данните ясно сочат движение към българския бряг, навлизане в българските териториални води и изоставяне на танкера на 6 морски мили от бреговата ивица.
По-рано на 8 декември бяха евакуирани по въздух четирима моряци от танкера, след като ден по-рано бяха евакуирани други трима. Операцията е извършена с хеликоптер Panther, пристигнал от морска авиобаза „Чайка“. Екипът на Де Ре Милитари предоставя хронология на събитията около санкционирания петролен танкер KAIROS, за да може да се изясни общата ситуация около българския бряг.
На 3 ноември KAIROS, плаващ под флага на Гамбия, напуска пристанище Парадип, Индия с курс към Новоросийск, Русия, без товар. На 28 ноември танкерът, намиращ се на около 28 морски мили (45 км) северно от черноморското крайбрежие на Турция, е изваден от строя след нападение с дронове, извършено от Службата за сигурност на Украйна, като целият 25-членен екипаж е успешно евакуиран.
Между 28 ноември и 1 декември турските служби успяват да овладеят мащабен пожар на борда на плавателния съд, а до 3 декември 10-членният изпълнителски състав на кораба е върнат на борда. В същото време влекачът TIMUR BEY на частната компания Turkuaz Gemi Ltd., плаващ под турски флаг, започва планираното провлачване на танкера към пристанище Тузла, разположено на югозапад.
Поради все още неизяснени причини, на 4 декември TIMUR BEY прекратява буксировката на KAIROS на 6 морски мили от българското крайбрежие край Ахтопол. В резултат на това танкерът е оставен да се носи по течението без двигател, изложен на силни ветрове с пориви над 15 м/с. На следващия ден танкерът пуска котва на по-малко от една морска миля от Ахтопол, където се намира и към момента на публикуването на този текст (9 декември). Това е потвърдено от информацията за неговата позиция, предадена чрез AIS сигнал.
Важно е да се спомене, че на 7 декември хеликоптер Panther на военноморските сили на България доставя хранителни продукти, вода и дизелов генератор на екипажа и евакуира трима души от борда. Впоследствие, на 8 декември, по време на трета въздушна операция на военноморските сили са евакуирани още четирима моряци.
Графиката по-горе показва приблизителните местонахождения на плавателния съд на 28 ноември и на 9 декември, съгласно данни от AIS сигнал. Според информация от платформи за проследяване на морския трафик и медийни репортажи, плавателният съд е поддържал последната си докладвана позиция, изобразена на графиката, най-рано от 5 декември.

Трябва да влезете, за да коментирате.