Класифицирани документи на британското военно министерство, съдържащи подробности за кораба HMS Defender и британската армия в Афганистан, са били намерени на автобусна спирка, което е причина за разследване, водено в момента от Министерството на отбраната. Министерството на отбраната съобщи, че служител е докладвал за загубата на документите миналата седмица, които са били открити зад автобусна спирка в Кент рано сутринта във вторник, съобщи Би Би Си. Те са били подгизнали и събрани на куп.
Документите включват набор от доклади, които обсъждат потенциалната руска реакция от преминаването на HMS Defender през украински води край бреговете на Крим. Друга част от докладите излагат планове за евентуално военно присъствие на Великобритания в Афганистан. Великобритания беше въвлечена в дипломатически и военен спор с Русия, след като корабът от кралския военноморски флот – HMS Defender – премина за кратко край бреговете на окупирания от Русия Кримски полуостров. Разследването продължава на най-високо ниво, за да се разбере дали е била подкопана националната сигурност на Великобритания и как чувствителната информация е била изнесена от щаба.
Тема в развитие: На 24 юни висши американски чиновници обявиха пред Associated Press, че в Афганистан ще останат около 650 американски военнослужещи, след като приключи официално изтегляне на САЩ от страната. Очаква се тяхната основна задача да бъде осигуряването на сигурност за дипломати. Това анонимно изявление идва в разрез с договореното пълно отстъпление на американските, и други коалиционни войски, до 11 септември тази година, като се очаква основното оттегляне на войски да приключи до две седмици. В допълнение, няколкостотин военнослужещи на САЩ ще останат да охраняват летището в Кабул, вероятно до септември, където те ще допълват наличния турски контингент докато не бъде оформен по-дългосрочен договор за подкрепа на Афганистан от страна на Турция.
Същевременно, ден по късно, на 25 юни, афганистанският президент Ашраф Гани се срещна със своят американски колега Джо Байдън. За разлика от противоречивата информация за оставането на някои военни части на САЩ в Афганистан, реториката на Байдън беше значително по-резервирана при изявлението му по време на срещата. Той не пое никакви открити ангажименти, с които да подкрепи афганистанското правителство, а вместо заяви, че “афганистанците ще трябва да решат своето бъдеще… това, което те искат”. Погледнато повърхностно и без контекст, това изказване означава, че правителството на Гани ще трябва да оцелява самостоятелно. Но реалността е различна. Това, което Байдън всъщност казва, е че конфликтът в Афганистан навлиза в поредната си фаза. Прочетете още в DRM Update: Ново начало на конфликта в Афганистан.
Поддръжниците на съперничещите си кандидати за президент на Перу – социалистът Педро Кастийо и лидерката на дясната партия “Народна сила”, Кейко Фухимори – излязоха по улиците на фона на политическо напрежение заради оспорване на резултата от изборите на 6 юни.

Хиляди поддръжници на Кастийо се отправиха към площад Сан Мартин в столицата Лима, в близост до централата на изборното жури, което ще реши резултата. На няколко пресечки хиляди други, подкрепящи Фухимори, се събраха с перуански знамена и транспаранти с надпис „Не на измамата!“ на площад „Болонези“, където беше издигната сцена преди очакваното пристигане на Фухимори. Кастийо държи тънка преднина от 44 000 гласа пред Фухимори при всички преброени бюлетини. Но “Народна сила” се опита да дисквалифицира гласовете, главно в селските райони, които подкрепиха левицата, като заяви, че има измами, макар да няма сигурни доказателства за това.
Партията на Кастийо „Свободно Перу“ отрече твърденията за измама, докато международните наблюдатели на изборите заявиха, че гласуването е проведено чисто. Държавният департамент на САЩ определи процеса като „модел на демокрация“.
Apple Daily, последният продемократичен таблоид в Хонконг, потвърди, че ще публикува последния си брой на 23 юни. Вестникът, собственост на магната Джими Лай, е със замразени активи, а ръководителите му бяха арестувани по новоприетия закон за националната сигурност – ход, подкрепен от правителството в Пекин. Джими Лай също беше арестуван и очаква присъдата си. На 23 юни започна и първият процес на територията, образуван съгласно новото законодателство – без съдебни заседатели.
В Пакистан най-малко трима души загинаха, а 14 бяха ранени при бомбена атака в град Лахор на 23 юни. Сред ранените има и полицаи. Засегнатите от мощния взрив в жилищен район са предимно местни хора и полицаи, които са поставяли контролно-пропускателен пункт, разположен до къщата на Хафиз Саид, основателят на ислямистката войнствена група Лашкар-е-Тайба (LeT).
На 23 юни в Русия се откри Московската конференция по международна сигурност. Форумът се ръководи от министерството на отбраната и началото се поставя с реч на министъра на отбраната Сергей Шойгу. Шойгу смята, че Русия е изправена пред нарастващата заплаха от Запад, като американски бомбардировачи летят близо до руските граници, военни кораби на НАТО са все по-често виждани в Черно море и все по-големи учения на НАТО се провеждат в Източна Европа. Русия смята, че Западът се стреми да изтегли Беларус от орбитата на Москва и да приближи Украйна до НАТО. Европа не е единствената грижа на Шойгу и лидерите в Москва. Една от първите сесии на конференцията ще бъде посветена на Азия. По-рано този месец руският флот проведе най-голямото си учение в Тихия океан след Студената война, само на няколкостотин километра от Хавай. За Русия, както и за НАТО, Китай се превръща във все по-голямо предизвикателство.
В Етиопия, най-малко 64 души са загинали, а 180 ранени при въздушен удар върху пазар в разкъсания от конфликт регион Тиграй. Новините за атакат дойдоха на 24 юни. Говорителят на армията на Етиопия заяви, че военните са извършили нападението в град Тогога, но заяви, че цел са били “бунтовнически бойци”. Оцелели и здравни работници обаче описват атаката, която е извършена директно върху оживен пазар. ООН призова за спешно разследване. Атаката се случва докато се провежда преброяване на гласовете след националните избори в Етиопия в понеделник. Заради конфликта в Тиграй не се проведоха избори в региона, а през последните дни има ръст на военната активност.

На 25 юни стана ясно, че трима хуманитарни работници, които са работили в района на Тиграй, са намерени мъртви, съобщи организацията “Лекари без граници”. Организацията е изгубила контакт с тримата преди няколко дни. Телата им са открити в близост до колата им. Убитите са Мария Ернандес, координаторка на извънредни ситуации; Йоханес Халефом Реда, асистент координатор; и Тедрос Гебремариам Гебремихайл, шофьор от “Лекари без граници”.
На 28 юни силите на Народен фронт за освобождение на Тиграй заявиха, че са си възвърнали контрола над регионалната столица град Мекеле. Силите на НФОТ бяха изтласкани преди седем месеца от етиопската армия. Длъжностно лице от назначеното от Адис Абеба в Тиграй временно правителство, потвърди пред изданието The Washington Post, че бунтовническите сили в Тиграй са поели „пълен контрол“ над Мекеле. Говорителят на организацията също заяви пред Ройтерс, че бунтовниците контролират града.
Рано сутринта на 28 юни Съединените щати извършиха въздушни удари в Ирак и Сирия срещу две подкрепяни от Иран милиции, за които Пентагонът има данни, че са извършвали удари с безпилотни летателни апарати срещу американски персонал в Ирак през последните седмици. Цел на ударите е инфраструктура и складове в граничната зона между Ирак и Сирия. Съоръженията са били използвани от подкрепяните от Иран милиции, включително мощните звена на Катаиб Хизбула и Катаиб Сайид ал Шухада, за съхранение на оръжие и боеприпаси за извършване на нападения срещу места, където американците са били разположени в Ирак. Ударите са извършени не от дронове, а от бомбардировачи, разположени в региона – вероятно в Залива. Ден по-късно САЩ извършиха нова атака в района на сирийската провинция Дейр ез Зор, а милициите отговориха с обстрел по американски позиции в района на полето Ал Омар.
Конфликтът в Североизточна Нигерия е причинил смъртта на близо 350 000 души по данни към края на 2020 г., заяви ООН на 25 юни. Информацията идва от ново проучване на ООН за войната и нейното въздействие върху поминъка, като данните са 10 пъти по-високи от предишните оценки за около 35 000 въз основа само на загиналите в битки в Нигерия от началото на конфликта преди 12 години. Говорител на нигерийския президент отказа да коментира пред медии броя на загиналите. Конфликтът в Нигерия, в който участват и групировката Боко Харам и „Ислямска държава в Западна Африка“, породи една от най-тежките хуманитарни кризи в света, като милиони хора зависят от хуманитарна помощ.
Наскоро Макрон обяви, че смята да намали участието на Франция в мисии в Субсахарска Африка. Какво ще замени досегашната операция „Бархан“ все още не е ясно, но вероятно ще се включат още европейски държави, тъй като регионът на Сахел е считан за важна стратегическа зона за сигурността на ЕС. Трусовете и разместванията обача дават предимство на радикалните групи, които засилиха атаките си в Буркина Фасо и Кот Д`Ивоар. Коментар по темата в DRM Update: Франция иска да намали военното си участие в Субсахарска Африка.
⚡️ Южноафриканските държави одобриха разполагането на войски в Мозамбик, за да помогнат на правителствените сили срещу местния бунт, инфилтриран от „Ислямска държава“. Нестабилността вече застрашава целия регион, като бойците на групировката успешно завзеха широка територия в северната част на Мозамбик и извършиха редица нападения в Танзания.
16-членната Общност за развитие на Южна Африка (SADC) е изправена пред редица въпроса за това как да реагира на конфликта, който е съсредоточен в северната мозамбикска провинция Кабо Делгадо. Почти 800 000 души са разселените до този момент, а боевете принудиха да спре проект за добив на природен газ на стойност от 20 милиарда долара, воден от петролния гигант Total. SADC одобри разполагането на резервни войски в Мозамбик. Резервните сили са част от регионален пакт за отбрана, който позволява военна намеса за предотвратяване на разпространението на конфликт. Решението за разполагане на сили приключва месеци на обсъждане и разногласия в блока относно това, което е необходимо, за да се спре бунта, заплашващ да отвори първия джихадистки фронт в Южна Африка.
Трябва да влезете, за да коментирате.