Президентът Еманюел Макрон обяви изтегляне на част от френските сили от Мали, където Париж има около 5100 войници, участващи в мисии срещу радикални групи в размирния район Сахел. Макрон също така обяви, че антитерористичната операция в Западна Африка – операция “Бархан” – ще приключи и ще бъде обединена в по-широка международна мисия. Съобщението на Макрон наложи въпроса за сигурността в Сахел в дневния ред на срещата на лидерите от Г7 във Великобритания. Темата за Сахел ще е част от дискусиите по време на срещата на НАТО в Брюксел на 14 юни.
Най-дълго управлявалият лидер на Израел, Бенямин Нетаняху, беше отстранен от поста си от коалицията от съперници, обединени от желанието им да сложат край на 12-годишния му мандат. Опозиционният лидер Яир Лапид спечели вота на доверие в Кнесета. Лапид първоначално няма да стане министър-председател. Вместо това, по силата на споразумение за споделяне на властта, неговият бивш враг и крайнодесен политик Нафтали Бенет, трябва да бъде назначен за лидер на страната.
Присъединете се към нашия канал в Telegram!
Неизвестни въоръжени групи обстреляха района на болница ал-Шифа в сирийския град Африн на 12 юни, в резултат на което загинаха най-малко 19 цивилни, включително двама доброволци от неправителствената организация Shafaq. Двете основни версии предполагат, че атаката е извършена или от кюрдски милиции, или от силите на Асад.

Русия се готви да предостави на Иран усъвършенствана сателитна система, която ще даде на Техеран възможността да проследява потенциални военни цели в Близкия изток и извън него. Информация е предоставена на Washington Post от настоящи и бивши официални представители на САЩ и дипломати от Близкия изток, запознати с подробности около споразумението. Планът ще предостави на иранците руски сателит Kanopus-V, оборудван с камера с висока разделителна способност, която значително ще подобри шпионските възможности на Иран, позволявайки непрекъснат мониторинг на съоръжения, вариращи от петролните рафинерии в Персийския залив и израелските военни бази до иракските казарми, в които се помещава американски войски. Старта може да се случи до месеци. Докато Kanopus-V се предлага на пазара за цивилна употреба, иранските военни служители са силно ангажирани с придобиването на системата, а лидерите на елитната Революционна гвардия са извършили множество пътувания до Русия от 2018 г., за да помогнат за договарянето на условията на споразумението. Още тази пролет руски експерти пътуваха до Иран, за да помогнат за обучението на наземни екипажи, които да управляват спътника от новопостроено съоръжение близо до северния град Карадж.
ООН предупреди, че регионът Тиграй в северната част на Етиопия, е изправен пред хуманитарна катастрофа, а над 350 000 души са изложени на глад. Докато армиите на Етиопия и Еритрея провеждаха операции срещу бунтовниците от Националния фронт за освобождение на Тиграй, около 2 милиона бяха разселени, което предизвика и криза с посевите и отглеждането на добитък.
На 10 юни базирани във Вашингтон уйгурски групи поискаха от главния прокурор на Международния наказателен съд (МНС) да стартира разследване върху китайски служители. Предишно искане беше отхвърлено, тъй като съдът няма юрисдикция над страни, които не са членки, като Китай. Но адвокатите на групите казват, че са разкрили повече доказателства за злоупотреби в Таджикистан, който е член. Има само един прецедент за подобно разследване. През 2019 г. съдът се съгласи да разгледа зверствата, извършени срещу рохингите в Мианмар, принудително депортирани в Бангладеш, който признава авторитета на МНС. Мианмар няма влиянието на Китай. За разлика от Бангладеш, има малък шанс Таджикистан, който разчита на Китай за кредити и сигурност, да сътрудничи на евентуално разследване. Подобно на Мианмар, Китай никога не би предал своите служители на съда.
Следете станицата ни във Фейсбук!
Военната хунта в Мианмар повдигна нови обвинения за корупция срещу Аун Сан Су Чи, де факто лидерът на страната, която беше свалена през февруари. Ако бъде осъдена, тя е изправена пред 15 години затвор. Су Чи вече е обвинена в различни престъпления, включително “нарушаване на официалната тайна” на страната и “нелегален внос на уоки-токи”. Нейните поддръжници и редица държави обвиняват хунтата, че преследванията са политически мотивирани. Военните вече обявиха партията на СУ Чи за незаконна.
Руски съд постави извън закона националната политическа организация на Алексей Навални с мотива, че е „екстремистка“. Дългоочакваното съдебно решение ефективно ликвидира опозиционното движение на Навални и забранява на съюзниците му да се кандидатират в продължение на години.
Турция е предложила да охранява и управлява летището в Кабул, след като САЩ и други сили на НАТО се изтеглят от Афганистан. Турските официални лица казват, че Анкара е направила предложението на срещата на НАТО през май, когато САЩ и техните партньори са се споразумели за план за изтегляне на войските до 11 септември. Ролята на Турция, подсигуряваща летището за международни полети в Кабул, може да спомогне за подобряване на връзките между Анкара и Запада, силно обтегнати от закупуването от Турция на руски отбранителни системи и споровете с европейските страни за правата на сондажи в Средиземноморието.
Съдиите на ООН потвърдиха присъдата за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството на Ратко Младич, бивш командир на босненско-сръбската армия. През 1995 г. мъже под негово командване избиха 8 000 бошняци мюсюлмани в град Сребреница. Младич беше арестуван през 2011 г. след 16 години в бягство. След като загуби обжалването си, той сега ще излежи доживотен затвор.

Полша и Египет подписаха споразумение между Икономическата зона на Суецкия канал (SCZone) и Катовице за създаване на полска индустриална зона в Айн Сухна. Споразумението беше подписано от председателя на SCZone Йехия Заки и Януш Михалек, президент на Специалната икономическа зона в Катовице. То се проведе в присъствието на заместник-министъра на външните работи на Полша Павел Яблонски, Гжегож Пиеховяк, държавен министър за икономическо развитие, полският посланик в Кайро Михал Лабенда и около 50 полски служители и бизнесмени. Споразумението има за цел да създаде полска икономическа зона в Айн Сухна на площ от 400-1 000 000 кв.м., с фокус върху хранителната, електронната и автомобилната индустрия.
Никарагуанските власти арестуваха двама опозиционни кандидати, които трябва да се изправят на изборите през ноември срещу президента Даниел Ортега. Феликс Марадиага и Хуан Себастиан Чаморо бяха обвинени в „тероризъм“ и в „подкопаване на независимостта“ на Никарагуа. Двама други кандидати от опозицията бяха арестувани миналата седмица. Ортега, който идва на власт през 1979 г., се цели в четвърти мандат.
Следете ни в Туитър!
Осем души са загинали при предполагаем израелски ракетен удар над Дамаск през нощта на 8-9 юни в знак за нова ескалация на операции срещу ирански обекти. Сирийската противовъздушна отбрана е засякла израелски ракетен удар над Дамаск, съобщиха сирийските държавни медии, докато военни дезертьори заявиха, че ракетите са насочени към подкрепяните от Иран милиции, разположени на сирийска територия. Инцидентът се случва близо месец, след като сирийската държавна телевизия съобщи, че израелски хеликоптер е открил огън по дом в сирийските Голански възвишения, дни след като имаше съобщени и за подобна атака от израелски хеликоптер в Кунейтра. В началото на миналия месец сирийските държавни медии пък съобщиха, че Израел е изстрелял ракети по градове близо до Латакия, район крепост на режима, където има разположени руски и ирански сили. При тогавашната атака загина един, а шестима бяха ранени. В края на април правителството на Асад приписа на Израел атака близо до Дамаск и същата нощ зенитна ракета, изстреляна от Сирия към израелски самолет, експлодира близо до Димона в южната част на Израел. Израелските военни тогава заявиха, че ракетата, която задейства сирените за въздушен обстрел близо до свръхсекретния ядрен реактор, е резултат от размяна на огън, а не умишлена атака. По-рано през април имаше данни, че Израел е извършил ракетна атака близо до Дамаск, при която са убити най-малко трима проирански бойци.
Висш офицер от иракското разузнаване е бил застрелян на 8 юни близо до дома си източно от Багдад. Полковник Небрас Шабан е помощник-директор на отдела за наблюдение в разузнавателната служба на Ирак. Това е поредно убийство на държавен служител. През март в иракската столица беше убит друг висш разузнавач. Подобен тип атаки се превърнаха във вълна от насилие в Ирак. Страната стана свидетел на десетки политически убийства, откакто започнаха операциите срещу ИД и други екстремистки групи. Някои милиции, подкрепяни от Иран, обвиниха разузнавателните служби на Ирак в сътрудничество с американските сили срещу тях и бяха отправени заплахи.
Екипът ни препоръчва:
- Лукашенко и Путин – едно приятелство с привилегии, но докога
- Beyond conscription: What does Manbij’s unrest reveal about SDF rule in northeast Syria?
- Putin laughs off ‘killer’ comments ahead of summit with Biden
- China looms over Biden’s Europe trip
- Iran and Venezuela Strengthen Ties as U.S. Looks on Warily