DRM Brief: 14 февруари 2021

На 8 февруари Германия изгони и класифицира руски дипломат като персона нон грата в отговор на експулсирането на дипломати от ЕС от Москва на 5 февруари, което според германското външно министерство не е оправдан по никакъв начин ход. Полша и Швеция също изгониха руските дипломати, което според германската преса е тясно координиран ход между трите правителства и Европейската служба за външна дейност. Това е последната ескалация от поредицата заради отравянето и ареста на опозиционния политик Алексей Навални. Взаимното изгонване на дипломати идва на и на фона на посещение на първия дипломат на ЕС Жосеп Борел в Москва. От своя страна Москва заяви, че германските, полските и шведските дипломати, които тя експулсирала в петък, са взели участие в „незаконните протести“ в подкрепа на Навални – твърдение, което трите правителства отрекоха. Борел описа посещението си като неудовлетворително и посочи агресивно организираната пресконференция и експулсирането на трима дипломати от ЕС по време на посещението като знак, че руските власти не са поискали да се възползват от възможността за по-конструктивен диалог с ЕС.

Шведски войници вече са разположени в Мали като част от новата европейска мисия за борба с радикалните групи в района. Шведски специални части също така са провели мисии в началото на февруари. Данните бяха потвърдени от френското командване на мисията. С това Стокхолм заема все по-видимо място в контратерористичните операции в Сахел. Шведският парламент одобри изпращането на 150 войници в така наречената оперативна група „Такуба“ през юни миналата година, с подкрепления от още 100. Мандатът изтича на 31 декември 2021 г. Подкрепени от три американски хеликоптера Black Hawk и медицинско звено, шведски специални части са разположени в района Липтако – нестабилна зона близо до границата на Мали с Нигер и Буркина Фасо.

На 12 февруари Турция арестува ирански дипломат във връзка с покушение в Истанбул срещу бивш служител от иранското разузнаване, който се обърна срещу властите в Техеран. 43-годишният Мохамад Реза Насерзаде, служител в иранското консулство в Истанбул, е обвинен в подправяне на документи, позволили на човека, който твърди, че е планирал убийството през ноември 2019 г., да избяга от Турция и да се върне в #Иран. Турските държавни медии съобщиха, че Насерзаде е арестуван тази седмица, след като друг заподозрян по случая даде показания на прокурорите. Иранското външно министерство отрече да е арестуван някой от дипломатите, като заяви, че обвиненията са „напълно неоснователни“.

Според турските доклади Насерзаде е обвинен в подпомагането на бягството на Али Есфанджани след смъртта на 33-годишния Масуд Варданджани – бивш шпионин, превърнал се в остър критик на правителството, който избяга в Турция през юни 2018 г. и започна да публикува информация за корупцията в Иран. Варданджани беше убит посред бял ден в един от най-натоварените райони на Истанбул. Според изявлението на друг иранец, задържан в Турция, Сияваш Шаламзари, Насерзаде е един от служителите, които поздравяват Есфанджани на летището в Техеран, след като излиза от Турция с подправен паспорт. Насерзаде отрича обвиненията. В седмиците непосредствено след убийството, медиите в Турция съобщиха, че атаката е извършена по заповед на иранското правителство и че са арестувани 13 души, включително Абдулвахап Кочак, считан за предполагаемия убиец. Американските власти също заявиха, че вярват, че Техеран е замесен в убийството.

Сомалия не е имала преки избори след преврата през 1969 г. Страната също така не е имала нормално функциониращо правителство след гражданска война през 1991 г. През 2017 г. бяха проведени „непреки“ избори, на които парламентаристите бяха избрани от група от около 14 000 лидери на местни кланове. Те от своя страна избраха президента с корумпирано гласуване. Демократичните активисти в Сомалия имаха големи надежди, че хората ще могат да гласуват директно в следващите президентски избори, които първоначално бяха насрочени за 2020 г. Властите ги отмениха тогава, като се позоваха на епидемията от Ковид-19 и продължаващия бунт на джихадистите от Ал Шабаб. Те насрочиха ново непряко гласуване за 8 февруари. Но преговорите между централното правителство и регионалните лидери се сринаха на 6 февруари след спорове как да се проведат изборите. Това ще остави Сомалия без легитимно правителство или план за неговото получаване.

В Мианмар ситуацията продължава да бъде напрегната след преврата, извършен от военните в самото начало на февруари. Десетки хиляди протестиращи, към които си присъединиха и будистки монаси, излизат по улиците в Янгон, най-големият град в Мианмар в продължение на дни в знак на протест и изискват връщането на Аун Сан Су Чи като фактически лидер на страната. Демонстрациите останаха до голяма степен мирни. Протести се проведоха и в други райони на страната. Междувременно, армията обяви налагането на военно положение в градовете Янгон и Мандалай заради масовите протести през уикенда на 6 и 7 февруари.

На 12 февруари стотици хиляди хора излязоха по улиците в най-големите демонстрации до този момент. Протестиращите се противопоставиха на забраната за масови събирания и отхвърлиха призива на лидера на преврата хората да се „обединят“ с военните. Демонстрации са предимно мирни, но според съобщенията трима души са били ранени, когато полицията използва гумени куршуми в град Моулмейн. Специалният докладчик на ООН за Мианмар Том Андрюс отбеляза нарастващите доказателства, че силите за сигурност стрелят бойни патрони по демонстранти. Въпреки новините за освобождаването на над 23 000 затворници, военната хунта ескалира репресиите си срещу нарастващата съпротива: стотици хора са арестувани, докато се изготвя закон за киберсигурност, който ще позволи достъп до данните на потребителите в интернет. САЩ обявиха санкции срещу Мианмар тази седмица, а днес призоваха други страни да предприемат подобни действия. Андрюс призова Съвета за сигурност на ООН да обмисли санкции, ембарго на оръжия, забрани за пътуване и съдебни действия.

На 8 февруари 13 бойци от клетка на „Ислямска държава“ в Багдад бяха арестувани при операция по данни на Министерството на вътрешните работи на Ирак. Акцията е координирана между иракското разузнаване и федералната полиция. Новините поставят отново на дневен ред активността на групировката в района. На 4 февруари ИД заяви в своя седмичен пропаганден вестник „Ал Наба“, че бойци на организацията са ранили и убили най-малко 22 души при 8 нападения в Ирак от 28 януари до 3 февруари. През последните месеци все по-често се говори открито, че джихадистите са възстановили мрежите си. Заместник-министърът на военни сили на Иракски Кюрдистан Сарбаст Лазгин предупреди в края на януари, че ИД се разраства и реорганизира в Ирак, особено в области, оспорвани между Ербил и Багдад. Френският военен министър заяви на 10 януари, че ИД е „са възстановили силата си“ както в Ирак, така и в Сирия. ИД пое отговорност за двойния самоубийствен атентат на централния площад в Багдад „Таяран“ на 21 януари, при който загинаха повече от 30 души, 110 бяха ранени.

Подкрепените от САЩ сили засилиха кампанията си срещу клетки на „Ислямска държава“ (ИД) в Източна Сирия. Сирийските демократични сили (СДС, SDF) заявиха, че са заловили десетки членове на ИД в източната сирийска провинция Дейр ез Зор. SDF заявиха в изявление миналата седмица, че се очаква широкомащабна кампания в цялата провинция Дейр ез Зор, а също и по районите около границата с Ирак. ИД атакуват все по-често едновременно сили на СДС и сирийски правителствени сили в териториите, поделени между кюрдските части и Асад в Източна Сирия. Клетки на ИД също така засилиха нападенията по цивилна инфраструктура в Хасаке. През януари бойците на ИД извършиха най-малко 46 атаки в Централна Сирия, убивайки най-малко 55 правителствени войници и 26 цивилни.

През следващите пет години Китай възнамерява да внесе стоки на стойност от повече от 140 милиарда евро от страните от Централна и Източна Европа. Това заяви китайският президент Си Дзинпин на 9 февруари по време на срещата на върха „17 + 1“ на Китай и страните от Източна Европа. Стартирала през 2012 г., инициативата известна като „17 + 1“ включва Китай, Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Северна Македония, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения. На сегашната среща Китай обаче получи хладен прием, като България, Естония, Латвия, Литва, Румъния и Словения изпратиха министри вместо своите държавни глави. В допълнение към търговските обещания Китай също обеща да продължи да предоставя китайската ваксина, като се възползва от задънената улица в Европа относно ваксинационните програми. Досега Сърбия успя да ускори ваксинациите благодарение на китайската ваксина, докато на ниво ЕС единствено Унгария наскоро я одобри за използване.

Американски самолетоносачи проведоха съвместни учения в Южнокитайско море на фона на напрежение между Вашингтон и Пекин, който претендира за голяма част от водните пътища в района. Операцията е първата по рода си от юли насам и се случва дни след като американски кораб проведе така наречената операция за свободна навигация в морето, предизвиквайки гняв в Китай. Китайското външно министерство обеща да предприеме „необходимите мерки“ за защита на „суверенитета и сигурността на страната“. Съединените щати и техните съюзници увеличиха натиска върху Китай над Южнокитайско море през последните месеци. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви миналата седмица, че САЩ ще държат Китай „отговорен за усилията му да застраши стабилността в Индо-Тихия океан“.

Петима държавни служители бяха убити при две отделни атаки в столицата на Афганистан на 9 февруари. Неизвестни въоръжени лица откриха огън по превозно средство, превозващо служители на провинциалния отдел за икономическо развитие на селските райони в южната част на Кабул, убивайки четирима души. Началникът на отдела е сред убитите. Превозното средство на министерството на външните работи беше също поразено от крайпътна бомба в източната част на Кабул, убивайки шофьора. Атаките са съсредоточени в градските центрове и идват в същото време, когато в Доха се провеждат продължителни мирни преговори между талибаните и афганистанското правителство.

Екипът ни препоръчва:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: