DRM Brief: 7 февруари 2021

През уикенда на 30-31 януари избухнаха протести срещу мерките за ограничаване на разпространението на Ковид-19 в няколко европейски градове, включително столиците на Австрия, Белгия и Унгария. Поне 200 протестиращи бяха арестувани в Брюксел за нарушаване на забраните за публични събирания. В същото време, планирано крайнодясно шествие във Виена беше забранено от полицията. Както в Брюксел, така и в другите градове, където имаше протести, участваха редица местни националистически формации. Припомняме, че по-рано миналата седмица в Нидерландия имаше безредици няколко нощи поред, след като симпатизанти на крайнодесни групи призоваха за демонстрации срещу локдауна.

На 31 януари избухнаха сблъсъци в ливанския град Триполи, където протестиращи, разгневени от икономическите последици от наложения локдаун, излизат за пореден ден по улиците. Ситуацията не само в Триполи, но и в цял Ливан, е особено тежка заради разпространението на Ковид-19, препълнените болници и пострадалата икономика. Взривът в Бейрут миналата година, при който загинаха над 200 души, допълнително удари страната. Протестиращите излязоха по улиците на втория по големина град на Ливан след иначе спокоен уикенд, последвал дни на гневни демонстрации, при които един човек загина, а 400 други бяха ранени. На 31 януари следобед неколкостотин демонстранти се събраха на площад Ал-Нур в централната част на Триполи, след призиви в социалните мрежи хората да се обединят в знак на солидарност. След това, по-късно вечерта, младежи се събраха пред правителствените сгради. Полицията обстрелваше със сълзотворен газ събралите се.

Почти цялата нощ на 31 януари срещу 1 февруари, силите за сигурност на Сомалия водеха сблъсъци с нападатели от групировката Ал Шабаб, обсадили хотел в столицата Могадишу. По данни на местни медии, бившият министър на отбраната на страната Мохамед Нур Галал е загинал при нападението. Длъжностни лица не предоставиха повече подробности и не потвърдиха дали има повече жертви. Кола-бомба избухна на портата на хотел „Африк“ по-рано вечерта на 31 януари, която бе последвана от изстрели отвътре. Не е ясна точната причина за нападението, но има информация, че в хотела са се намирали високопоставени членове на правителството и силите за сигурност. Атаката идва на фона на операция на сомалийската армия срещу Ал Шабаб и въздушна удари на американската армия.

Аун Сан Су Чи, лидерът на Мианмар и други висши фигури от управляващата партия, бяха задържани от военните в ранните часове на 1 февруари. По улиците на столицата на страната бяха разположени войници, а комуникациите са блокирани заради вероятен военен преврат. Арестите се случват на фона на исканията на военните за разследване на предполагаема измама по време на изборите миналата година, която според командирите на армията, е била заметена от управляващата партия. Няколко часа по-късно, армията заяви, че обявява едногодишно извънредно положение.

Европейският съюз трябва да увеличи военната си помощ и за Мозамбик, тъй като държавата продължава да се бори с нарастващата заплаха от джихадистки групи. Това заяви външният министър на Португалия Аугусто Сантос Силва пред изданието EURACTIV. Силва, чието правителство в момента пое ротационното председателство на ЕС, заяви, че блокът трябва да засили сътрудничеството си в областта на сигурността с Мозамбик, предимно чрез обучение на местните сили. Бунтът на местни групи, които се обвързаха с „Ислямска държава“, достигна и до съседна Танзания. Сраженията са съсредоточени предимно в и около северната провинция на Мозамбик Кабо Делгадо. Около 310 000 души, или повече от 15% от населението на района, са разселени заради боевете. Въпреки нарастващата честота на нападенията и разселването през последната година, правителството на президента Фелипе Нюси разочарова съседите си в региона с неефективната си реакция и нежеланието си да поиска помощ. Вместо това правителството разчита на подкрепата на частната южноафриканска наемническа компания Dyck Advisory Group. Както те, така и руските наемници от „Вагнер“, които бяха наети от Нюси по-рано, не успяха да прекратят разрастването на влиянието на ИД в Мозамбик.

В началото на февруари, британските сили, изпратени в Мали като част от международната операция срещу местните радикални групи, започнаха да изпълняват мисиите си в района. Около 200 военнослужещи и 60 бронирани коли взеха участие в първия си разузнавателен патрул в конфликта, в който са замесени вече и бойци от Ал Кайда и „Ислямска държава“. 300-те британски войници, част от мироопазващите сили на ООН, действат под ръководството на командването в Гао, начело на което в момента е китайски командир. Пекин започна да изпраща войски в Мали преди две години. Силите на Обединеното кралство включват специални части, лековъоръжени войници, бронирана техника, военни лекари и специализиран екип за киберсигурност.

На 4 февруари базираният във Виена ирански дипломат Асадола Асади, обвинен в планиране на бомбена атака срещу иранската опозиция, бе осъден на 20 години затвор от белгийски съд. Това е първият процес срещу ирански служител заподозрян в тероризъм на територията на Европейския съюз след иранската революция през 1979 г. Белгийската прокуратура обяви, че Асадола Асади е виновен за планирането и опита за извършване на атака срещу митинг на иранската опозиция край Париж през юни 2018 г. Атентатът бе осуетен от германските и френските служби с помощта на белгийската полиция. По време на процеса бяха намерени доказателства, че Асади е действал по заповеди от Техеран. Още трима иранци бяха осъдени в процеса за ролята им като съучастници в планирането на атаката. Те получиха присъди между 15 и 18 години затвор.

САЩ ще прекъснат своята подкрепа за операции, които се провеждат на територията на Йемен. Това обяви съветникът по национална сигурност Джейк Съливан. По този начин до голяма степен ще бъде прекъснато американското участие в този регион, което започна още по времето на президента Обама и продължи през мандата на Тръмп.Той не конкретизира точно, но при всички положения става въпрос за подкрепата, които Вашингтон оказва на водената от Саудитска Арабия коалиция. От Белия дом още миналата седмица бе обявено, че някои от оръжейните споразумения с Рияд ще бъдат временно спрени.Съливан все пак подчерта, че няма да засегне антитерористични операции срещу клона на Ал Кайда в Йемен.В същото време стана ясно и, че новата администрация на Джо Байдън ще спре процеса на намаляване на военните си сили в Германия. Миналато лято президента Тръмп бе издал заповед за изтегляне на 10 000 (от общо 35 000) войници, които по план трябваше да бъдат върнати в САЩ, а част от тях – прехвърлени в Полша. Причината за това беше неспазването от страна на Берлин на ангажимента за инвестиране на 2% от БВП в отбрана.

По информация на ООН, лидерът на филиала на Ал Кайда в Йемен е арестуван от няколко месеца. Според ООН, лидерът на Ал Кайда на Арабския полуостров (AQAP) Халид Батарфи е бил арестуван, а неговият заместник, Саад Атеф ал Аулаки, е загинал по време на операция в град Гайда, провинция Ал-Махра, миналият октомври. Това е първият път, в който се потвърждава официално арестът на Батарфи. ООН не предостави повече подробности за операцията или за настоящото местонахождение на Батарфи, като още в началото на октомври се появиха непотвърдени доклади, според които Батарфи е бил арестуван от йеменските сили за сигурност в провинция Махра и след това предаден на Саудитска Арабия. Арестът на Батарфи беше разкрит в широкообхватен доклад до Съвета за сигурност на ООН от наблюдатели на ООН, проследяващи глобалната терористична заплаха от джихадистки групи, който също предупреди за потенциален скок на терористичните атаки на „Ислямска държава“. Батарфи стана лидер на AQAP в началото на 2020 г., след като неговият предшественик беше убит при въздушен удар на САЩ. Батарфи е тренирал с Ал Кайда в Афганистан преди 11 септември 2001 и по-късно се присъединява към филиала на Ал Кайда в Йемен. Батарфи се превърна в ключов идеолог на групата и според ООН е помогнал да контролира външните й операции, преди да стане лидер.

Екипът ни препоръчва:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: