Тема в развитие: на 6 януари протестиращи симпатизанти на отиващия си президент Доналд Тръмп и множество членове на крайни фракции и милиции, атакуваха Капитола във Вашингтон в безпрецедентни за САЩ събития. Ескалацията се очакваше седмици наред, но се забеляза липсата на подготовка от страна на силите за сигурност, които вероятно са подценили изначално опасността. Демонстрантите навлязоха в Капитола, бяха открити взривове в сградите на Републиканската и Демократическата партия, има 5 загинали – в това число един полицай. Започнаха разследвания, има призиви за втори опит за импийчмънт на Тръмп, а политическото разделение в САЩ става все по-осезаемо. Нашият екип продължава да следи ситуацията отблизо, като има данни за планиран нов протест на 20 януари – денят, в който Тръмп трябва да предаде властта на новата администрация на Джо Байдън. Следете Фейсбук страницата ни.
В рамките на сделка между Израел и Гърция за 1,68 милиарда долара – най-голямото споразумение за отбрана в историята между двете страни – гръцките ВВС ще придобият 10 самолета M-346, а израелските Elbit Systems ще създадат летателно училище и ще поддържат самолети за обучение. Израел също ще осигури симулатори, обучение и логистична подкрепа като част от 20-годишната сделка. Това е част от все по-тесните отношения между Атина и Израел; Гърция също така нае израелски безпилотни летателни апарати и участва в споразумение за газопровод, подписано миналата година.
Шведският гигант Saab получи поръчка на стойност 1 милиард долара за два допълнителни шпионски самолета GlobalEye от Обединените арабски емирства. Договорът е удължаване на сделката от 2015 г., при която страната се ангажира с първоначалните три копия на GlobalEye, съставени от бизнес самолети Bombardier Global 6000, оборудвани с радари за далечен обхват на Saab’s Erieye и други сензори за наблюдение. Това споразумение включваше опция за две допълнителни покупки, които сега се реализират. Saab очаква работата по двата нови самолета да бъде завършена до 2025 г., като работа по тях ще извършват центровете на компанията в Гьотеборг, Линшопинг, Арбога и Ярфела, и „Центурион“ в Южна Африка.
Иран няма да прави разлика между американските военни бази в региона и арабските страни, приемащи американски войски, ако избухне война, заяви командващият аерокосмическата дивизия на Иранската революционна гвардия. „Ако тук се случи нещо и избухне война, няма да правим разлика между американските бази и приемащите държави. Естествено същите арабски страни в региона ще понесат основната тежест ”, заяви генерал Амир Али Хаджизаде, цитиран от агенция „Тасним“. САЩ имат бази и военен персонал в Бахрейн, Катар, Саудитска Арабия, Кувейт, ОАЕ, Оман и Ирак.
Коментарите на Хаджизаде съвпаднаха с първата годишнина от убийството на висшия ирански генерал Касем Солеймани при американски удар с безпилотен самолет в Багдад на 3 януари 2020. Хаджизаде каза още, че Иран подкрепя ракетните способности на съюзниците на Техеран в Газа и Ливан, имайки предвид Хамас и Хизбулла.
Двама френски войници загинаха в северната част на Мали в началото на седмицата, след като техният брониран автомобил е попаднал на самоделно взривно устройство по време на патрул. Загиналите са сержант Ивон Хиюн и ефрейтор Лоик Рисер. Това в вторият подобен случай в рамките на седмица. Припомняме, че други трима войници загинаха по сходен начин в Мали. Така почти 8 години след началото на френската намеса в Сахел, общо броят на загиналите френски войници в региона достига 50.
Тема, която следим: напрежението в Балтика отново привлича вниманието на международните наблюдатели. Шведските сили, разположени на остров Готланд, наскоро извършиха учение, което е насочено конкретно към евентуални нападателни действия от 76-та гвардейска въздушно-щурмова дивизия на Русия. Учението има за цел да имитира различни варианти, при които руските части биха действали спрямо Готланд, чиито контрол реално контролира морският трафик в южните части на Балтика. Обширните военни и политически амбиции на Русия тревожат страните по бившите граници на Съветския съюз, от Финландия до Румъния. НАТО разположи четири бойни групи – близо 5000 войници – в Полша и балтийските държави Естония, Латвия и Литва. През 2018 г. Норвегия беше домакин на най-голямото военно учение на НАТО след разпадането на Съветския съюз.
Реакцията на Швеция е особено показателна за тежестта на ситуацията и е вследствие на няколко събития, включително навлизането на два руски кораба в шведски води близо до Гьотеборг през септември. Страната преобръща политика, водена от десетилетия спрямо собствената си отбрана и външна политика. Докато страната поддържаше внимателен неутралитет между САЩ и Съветския съюз по време на Студената война, този път Стокхолм затяга връзките с Вашингтон. През есента шведите предизвикаха вниманието на Москва със съвместни американско-шведски учения за командоси, които бяха пазени в тайна до последно. Миналият месец шведският парламент разреши най-голямото увеличение на военните разходи за последните 70 години, включително 50% разширяване на въоръжените сили на страната, от 60 000 в момента до 90 000 войници през 2025 г. През 2018 г. армията възстанови своя Готландски полк от ерата на Студената война, който беше разпуснат през 2005 г. Армията планира да добави още един батальон, артилерийски части и логистични способности към своите сили на острова. Екип на американските „Зелени барети“ е разположен на пълен работен ден в Швеция, за да помогне и тренира 22-хилядната местна полупрофесионална резервистка сила (Hemvärnet) на непълно работно време, да планира саботажи, засади и други операции.
По време на Студената война Швеция държи в готовност над 700 000 войници и резервисти. След срива на Съветския съюз, Стокхолм разпуска голяма част от своите военни и насочва вниманието на останалите към мироопазващи, експедиционни предприятия и контратерористични операции в Афганистан, Ирак, Мали и други военни зони.
Американската Агенция за космическо развитие избра SpaceX за първите си 28 спътника, възлагайки на компанията договор за 150 милиона долара за две изстрелвания. Очаква се SpaceX да проведе първото изстрелване през септември 2022 г., според съобщението относно договора. Всички сателити трябва да бъдат в орбита до 31 март 2023 г. Сателитите ще формират първоначалните слоеве на Националната космическа архитектура на агенцията (NDSA) в ниска околоземна орбита, която ще може да изпраща данни за насочване към бойни самолети, да проследява хиперзвукови оръжия и да събира информация. Въпреки че NDSA в крайна сметка ще включва стотици спътници, агенцията няма да ги пуска наведнъж. Вместо това използва спирален подход за развитие. След двете изстрелвания на SpaceX за първия транш сателити, агенцията планира да добавя нарастващ брой сателити на всеки две години. Първите 28 сателита ще включват 20 сателита за пренос на данни и осем за проследяване на ракети.
Само няколко дни преди САЩ да посрещне новата президентска администрация на Джо Байдън, севернокорейският лидер Ким Чен-ун нарече Вашингтон свой „най-голям, основен враг“ и заяви, че страната ще продължи да развива своята „способност за ядрен удар на дълги разстояния“, за да предотврати всякакви заплахи към суверенитета на Северна Корея. Държавните медии в Пхенян съобщиха на 9 януари, че лидерът на Северна Корея и хиляди други делегати провеждат четвъртия ден от политически важния Осми конгрес на управляващата партия, по време на който беше представен доклад за бъдещите цели на страната.
В края на седмицата се появиха нови кадри, показващи, че руските сили продължават да имат видимо присъствие в Централноафриканската република (ЦАР).
На 9 януари армията на Мозамбик съобщи, че силите й са успели да си върнат под контрол пристанището на Мосимбоа да Прая с помощта на своите военноморски сили. В останалата част от града все още се водят боеве, а по-голямата част от областта е под контрол на „Ислямска държава в централна Африка“ (ИДЦА). Мосимбоа да Прая беше окупиран от сили на групировката през август 2020 и от тогава играе ролята на тяхната де факто столица.
Същевременно, от консорциумът „Тотал“ обявиха, че са евакуирали само част от останалите 3000 служители, които работят по най-голямата разработка за добив на втечнен природен газ в Африка. Това противоречи на първоначалната информация на „Блумбърг“, които съобщиха, че „Тотал“ са евакуирали целия строителен лагер в следствие на два набега на групировката на не повече от 5 км. от него. Към момента, тригодишният конфликт е довел до смъртта на повече от 2500 души и до разселването на още почти 600 000 души, по-голямата част от които в резултат на увеличилото се през втората половина на 2020 г. насилие.
В края на седмицата американската армия съобщи, че при удар с дрон са убити 5 бойци на Ал Шабааб, от които един е бил високопоставен лидер в организацията в южната част на Сомалия. Активността на терористичната група е най-висока в южна Сомалия и по все още непотвърдена информация убитият командир е свързан със смъртта на офицер от ЦРУ. Това е вторият подобен удар от началото на годината и идва при ускореното по заповед на президент Тръмп изтегляне на американския контингент от Сомалия.
Тема, която следим: Най-малко един полицай беше убит, а десетки хора са ранени при сблъсъци между силите за сигурност и антиправителствените протестиращи в Южен Ирак на 10 януари. Ескалацията продължи през целия ден и ранните часове на нощта, като има данни, че армията е опитала да защити демонстрантите срещу полицейските сили, които преди месеци станаха причина и за голям брой убити протестиращи. Сблъсъците избухнаха на площад “Хабуби” в град Насирия. Насилието избухна заради ареста на активисти в провинцията. Силите за сигурност използваха сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите. По местни данни има стрелба, а нашия екип ще продължи да следи ситуацията.
Екипът ни препоръчва:
- SpaceX wins $150 million launch contract
- Асад е в икономически ступор и търси нови спонсори
- Защо Байдън ще наблюдава отблизо Египет и Персийския залив
- Aid policy trends to watch in 2021
- Israel, Greece sign $1.7 billion deal for Air Force training
- Chinese Drones in Serbian Skies
- Albanian Mafia Leaves Trail of Blood in Ecuador
- Middleman Linked Colombian Gangs with Israeli, Japanese Mafia
- The Treacherous Frontier