В началото на миналата седмицата прокуратурата в Германия обвини джихадист за планиране на нападения срещу турски граждани и институции. Имената на обвинения са споделени само инициали в пресата. Според обвинението, М.Д. не е успял да се присъедини към “Ислямска държава” в Сирия, след турската намеса срещу групировката и ареста на радикалния проповедник Ебу Ханзала.
М.Д. представлява интерес заради тенденцията джихадисти и симпатизанти на групировката да опитват атаки в своите държави, ако не успеят да достигнат Ирак или Сирия. Това те правят по заповед на лидерството на ИД с цел прехвърляне на бойните действия. През ноември именно заради тази заповед, джихадист извърши атака във Виена. М.Д. е подготвял пък нападения с импровизирани взривни устройства. През май 2020 г. той планира да бомбардира турското консулство в Мюнхен, както и няколко джамии, спонсорирани от Турция. Припомняме, че непосредствено преди да бъде убит, Абу Бакр ал Багдади определи Турция за един от враговете на “Ислямска държава”.
В средата на миналата седмица се появиха кадри на руски военни патрули на Спецназ и “Вагнер”, които осигуряват сигурността на столицата на Централноафриканската република (ЦАР), Банги, по искане на президента Фаустин Туадера. През последните дни напрежението в държавата нарасна заради приближаващите избори на 27 декември. Бившият президент Франсоа Бозизе е обвинен, че подкрепя бунтовническите сили в северната част на страната, които превзеха няколко градове за няколко дни.

Руските патрули са северно от столицата, на линията Боали-Босембеле, където се водят интензивни битки между бунтовниците от Коалиция на патриотите за промяна от една страна и между армията на ЦАР, подкрепена от руски части. Сили на Руанда също са в ЦАР. Португалските военни от MINUSCA, без да се намесват във въоръжения конфликт, продължават да осигуряват функционирането на транспортния коридор Банги-Камерун, избягвайки икономическа блокада на столицата. Има и тревожни слухове за все повече военни, които преминават на страната на бунтовниците. Президентът Туадера обвинява бившият президент Бозизе, че контролира бунтовниците. Междувременно, на 26 декември най-малко 3 войници от Бурунди, участващи в мироопазващата мисия на ООН в Централноафриканската република, бяха убити при нападение върху правителствените сили и силите на ООН в района на Декоа. (проследете страницата ни във Фейсбук за повече информация около ЦАР)
Федерален обвинителен акт беше повдигнат в Остин, САЩ срещу един руски гражданин и двама български граждани, за нарушаване на два закона и пране на пари пари в схема за набавяне на чувствителни радиационно закалени компоненти от САЩ и изпращането им до Русия през България без необходимите лицензи. Информацията е публикувана на сайта на Министерство на правосъдието на САЩ. От обвинението става ясно, че 48-годишният руски гражданин Илиас Сабиров, 70-годишният български гражданин Димитър Димитров и 46-Милан Димитров – също български гражданин – са използвали българската компания Multi Technology Integration Group (MTIG) за получаване на контролирани компоненти от САЩ, за да ги изпращат в Русия. Съгласно американския закон за контрол на износа, стоките не могат да бъдат изпратени до Русия без разрешението на правителството на САЩ.
Според обвинението Сабиров е ръководител на две руски компании – “Космос Комплект” и “Совтест” – и контролира MTIG. И Димитър Димитров, и Милан Димитров са работили за Сабиров в “Космос Комплекс” и MTIG. Компонентите са транспортирани през България и чрез “Совтест” за Русия. Българските граждани са получили големи суми от руската компания. През MTIG и по указание на Сабиров, българските граждани поръчали други електронни компоненти от американски производител на стойност от над 1,7 милиона долара. Частите са изпращани от САЩ до България, където са преопаковани и изпращани за Русия.
Алианс от партии, които се противопоставят на политиката на премиера Нарендра Моди в управлявания от Индия Кашмир, спечели мнозинство от местата на местните избори. Това бяха първите избори в региона, откакто правителството на Моди отмени специалния му статут миналата година и постави Кашмир под „интернет блокада“. Алиансът е проиндийски, но подкрепя самоуправлението в Кашмир. Той спечели 112 от общо 280 места на изборите за областен съвет, които се проведоха в поетапен осемфазен процес от 28 ноември до 19 декември.
Индуистката националистическа партия Бхаратия Джаната (BJP) на премиера Нарендра Моди спечели 74 места. Независимите кандидати спечелиха 49 места. BJP има много малка подкрепа в долината на Кашмир, която е сърцето на десетилетния антииндийски бунт. Там управляващата партия има само три места. Повечето от останалите места на BJP идват от четири района с индуистко мнозинство в района на Джаму.
В последните си дни като президент, американският лидер Доналд Тръмп обяви амнистия за четирима контрактори от частната военна компания Blackwater (дн. Academi), които бяха осъдени за клането при площад Нисур в Багдад, случило се през септември 2007 г. При инцидента загиват 17 иракски цивилни, а още 20 са ранени след като контракторите, наети да охранят конвой на американското посолство, грешно преценяват обстановката. В резултат от случилото се бяха създадени множество споразумения, които да определят и разграничат действията на частните охранителни дружества във военни зони, като най-значимото от тях е Документа от Монтрьо, който България също ратифицира.
Междувременно, Съединените щати стартираха процеса по създаване на консулство в Западна Сахара. Това заяви държавният секретар Майк Помпео, след като наскоро администрацията на Доналд Тръмп официално призна суверенитета на Мароко към спорната територия. В кратко изявление Помпео заяви, че „открива пост за присъствие в Западна Сахара, с акцент върху насърчаването на икономическото и социалното развитие, който скоро ще бъде последван от напълно функциониращо консулство“. На 10 декември администрацията на Тръмп обяви, че признава претенциите на Мароко към Западна Сахара като част от споразумение с посредничеството на САЩ, в което Мароко и Израел се съгласяват да установят официални дипломатически отношения.
63-годишният Антъни Уорнър е основният заподозрян за взрива в Нашвил на 26-ти декември. Основната теория на разследващите е, че Уорнър се е взривил в караваната си, а според разследването цел на взрива е сграда на телекома AT&T. Вследствие на взрива има значителни поражения по около 40 магазина.
Поредица от експлозии разтърсиха столицата на Афганистан през изминалия уикенд, като най-малко 4 полицаи са загинали. Смъртоносната атака срещу полицаите е извършена с прикрепена към полицейската им кола бомба, взривена в западната част на Кабул, съобщи говорителят на полицията. Експлозията рани и двама цивилни. Други двама полицаи са ранени, когато бомба, прикрепена към колата им, се взриви по-рано в южната част на Кабул. Трета бомба беше детонирана в източната част на града, като полицията има данни за поне още два взрива в други части на Кабул. В същото време, в северната провинция Балх старши офицер от армията беше убит, когато автомобилът му е поразен от крайпътна бомба.
Сирийски бежански лагер във вторият по големина град в Ливан, Триполи, беше запален в нощта на 26 срещу 27 декември, след предполагаем сблъсък между обитатели на лагера и местно семейство. По предварителни данни на местният клон на Върховния комисариат на ООН за бежанците множество лица се намират в болнични заведения, но към момента няма информация колко и дали има жертви. От видеата, разпространени в интернет, може да се забележи, че всички 75 постройки в лагера са разрушени. Ливан е дом на повече от 1.5 милиона сирийски бежанци и подобни сблъсъци с местни не са рядкост. Миналият месец над 270 бежанци бяха принудени да напуснат северноливанският град Бишари след като сириец беше обвинен в убийството на ливански гражданин.
Армията на Етиопия уби 42 бойци при сражения на 23 и 24 декември. Бойците са обвинени в участие в клане в западния регион Бенишангул-Гумуз. Това съобщи днес държавната телевизия „Фана“. Независими източници не могат да потвърдят обвиненията. На 23 декември беше съобщено, че въоръжени лица са убили над 100 души в село Бекоджи, в района Бенишангул-Гумуз.Държавната новинарска агенция съобщи, че петима висши местни служители също са били арестувани днес във връзка с проблеми със сигурността в Бенишангул-Гумуз. Няколко дни по-късно стана ясно, че общият брой на жертвите в кланета са над 220. Премиерът Абий и висши служители посетиха района, за да призоват за спокойствие след множество смъртоносни атаки през последните месеци, като нападението на 14 ноември, при което въоръжени мъже атакуваха автобус и убиха 34 души.
Доклад на Amnesty International посочва, че членове на етническата общност гумуз са нападнали домовете на членове от амхара, оромо и шинаша – най-големите общности в страната. Втората по население нация в Африка се бори с огнища на насилие, откакто Абий встъпи в длъжност през 2018 г. и ускори демократичните и икономически реформи, които разхлабиха железната хватка на държавата върху регионалното съперничество. В отделна част на страната, военните на Етиопия се борят с бунтовниците в северната част на района Тиграй в продължение на повече от шест седмици. Конфликтът разсели близо 950 000 души. Разполагането на федералните войски там доведе до опасения от вакуум в сигурността в други неспокойни региони.
Екипът ни препоръчва:
- Western Withdrawal is Helping ISIS’s Resurgence
- These Are the Candidates for Next Head of Shin Bet
- Russia Expels Two Colombian Embassy Employees In Tit-For-Tat Move
- Syria’s Famished Victory
- Word of the year poll: Guardian readers describe 2020 as ‘shit’
- Fire From the Sky: The Afghan Taliban’s Drones
- The Changing Religious Landscape of Belarus and Its Impact on Belarusian Nationalism
- Disrupted Shabaab Plot Demonstrates Continued Commitment to Large-Scale Attacks Globally
Трябва да влезете, за да коментирате.