DRM Brief: 24 август 2020

(Lintao Zhang Pool Photo via AP)

Израел извести администрацията на Тръмп относно загрижеността си за ново ядрено съоръжение, за което се твърди, че е построено в саудитската пустиня с китайска помощ. Предполага се, че съоръжението е част от по-широка инфраструктура, която Саудитска Арабия изгражда за своята ядрена програма.

Израелските служители от отбраната и разузнаването са под тревога, след като The New York Times и The Wall Street Journal съобщиха, че саудитците са сключили споразумение с Китай, за да построят ядрено съоръжение в пустинята край Рияд, където вероятно ще обогатяват уран. Израелските власти смятат, че Саудитска Арабия е решила да работи с Китай по новото съоръжение, тъй като китайците не изискват уверения, че ядрената технология ще се използва само за мирни цели. САЩ от своя страна има подобни условия, ако ще участва в развитието на ядрената програма на Рияд.

Най-малко един сирийски правителствен войник беше убит, а други двама бяха ранени при сблъсък между сили на Асад и американските сили в Северна Сирия в началото на седмицата в първи по рода си инцидент. Местни медии съобщиха, че американски войник също е ранен.

Сблъсъкът стана южно от град Камишли, когато сирийските правителствени сили са отказали да разрешат на американски патрул да пресече контролно-пропускателен пункт близо до военновъздушна база в Камишли. Според уговорката между Москва и Вашингтон за споделя на зоните на влияние в района, силите на Асад трябва да пропускат американските и кюрдски части. Час и половина след като не е бил даден достъп, американски хеликоптер се е върнал в района на чекпойнта и е обстрелял позицията.

В средата на седмицата, при експлозия на мина близо до нефтеното находище Ат-Таим, южно от Дейр Ез Зор загина руски генерал, както и командирът на сирийските правителствени сили в град Ал Маядин Мухамед Тайсар Аз-Захир с четирима подчинени. Още трима са ранени, от които двама руски войници. Генерал Вячеслав Гладких служи като заместник-командир на 36-та комбинирана армейска армия, а преди това е служил в Забайкалския край. Той изпълняваше съветнически функции към Националните сили за отбрана на силите на Асад.

На 20 август подполковникът от сирийските правителствени сили, Ма’ан Иса, беше арестуван заради статус във Фейсбук описващ проблемите с хранителните дажби, раздавани на войниците. Иса е високо ценен от лоялистите на сирийското правителство за това, че е един от командирите в авиобазата Куайрис в Алепо по време на обсадата на „Ислямска държава“.

На 17-ти атака срещу хотел в Могадишу причини смъртта на най-малко 16 души и рани десетки повече. Нападението, за което отговорност пое Ал Шабаб, включва самоубийствен атентат с кола и тричасова престрелка между бойци на групировката и правителствените сили.

В началото на седмицата, Русия и Беларус започнаха съвместни военни учения на фона на заплахи от страна на Лукашенко и Кремъл, че може да се стигне до намеса, ако ситуацията в Минск се изостри още повече. Ученията започнаха след като руските сили струпаха 3500 войници и комбинирани части в Западния район. На 15 август, ден преди най-големия митинг в Минск, Лукашенко постигна споразумение с Москва, което предвижда руска помощ ако бъде поискана от Минск. Заплахите не спряха хиляди демонстранти да се съберат на 23-ти август в централните части на Минск, Брест и други градове в Беларус. Протестите се случиха на фона на засилено присъствие на специални полицейски части и членове на армията, разположени в Минск.

Държавният департамент на САЩ прекрати три договора с Хонконг, като се позова на притесненията относно закона за национална сигурност, наложен от Китай. Спирането на договорите, които обхващат екстрадиция и освобождаване от такси за превоз, подтикна Пекин да прекрати Хонконгското споразумение със САЩ относно взаимната правна помощ по наказателни дела.

На 18 август, президентът на Мали Ибрахим Кейта и премирът бяха арестувани от войници, извършили метеж в страната. Войниците започнаха организиран бунт от база в близост до столицата Бамако. Скоро след това бяха разположени танкове в самата столица. Освен президентът и премиерът, арестувани бяха и министри и официални лица.

Междувременно, хиляди симпатизанти на опозицията излязоха по улицата, за да подкрепят армията. В продължение на месеци имаше демонстрации срещу Кейта, заради обвинения в присвояване на средства и възползвате от ситуацията със сигурността в страната. Припомняме, че в Мали се води конфликт с джихадисти групи от една страна и с бунтовници от друга. Франция, която е основната външна сила в Мали и района на Сахел, заклейми действията на малийската армия. В Мали е стационирана и европейската мисия, в която има български контингент.

Един от най-видните лидери на опозицията в Етиопия Джауар Мохамед се яви в съда на 20 август. Той е обвинен в подстрекателство към масовите протести и насилие, последвали убийството на виден певец и активист на общността оромо на 29 юни, което доведе до повече от 200 смъртни случая.

Джауар, който също е член на оромо (най-голямата етническа група в Етиопия), е един от 9 000-те души арестувани от полицията, включително няколко опозиционни политици. Предварителното разследване се забави няколко пъти по молба на полицията, която казва, че все още събира доказателства. Джауар отрече всяко участие. За много етиопци Джауар е разглеждан като опасен играч, но процесът срещу него е тест за реформаторските идеи на премиера Абий Ахмед, който обеща независима съдебна система.

През първите шест месеца на тази година рязко нараства броят на убитите хуманитарни служители, като Сирия е начело в списъка на най-смъртоносните места за хуманитарни групи според наскоро публикувани данни. Общо 74 смъртни случая са регистрирани в световен мащаб от януари насам, което е 30% ръст спрямо същия период на миналата година. Повече от една четвърт от смъртните случаи са в Сирия.

Според анализ на Care International, 20 от убитите през 2020 г. досега са били в Сирия и 14 в Южен Судан. Останалите най-смъртоносни държави са Демократична република Конго (ДРК), Афганистан и Централноафриканската република. В същите пет държави през 2018 се случиха 60% от всички инциденти в световен мащаб. През 2019 г. към тях се присъединиха Йемен и Мали.

Бойци, свързани с „Ислямска държава“, взеха като заложници стотици хора в разкъсвания от конфликт нигерийски щат Борно. Повечето от местните са току-що върнали се в домовете си този месец, след като две години живееха в бежански лагери. Градът е бил атакуван с 22 пикапа и техника, като бойците на ИД са влезли в сражения с местните военни подразделения почти веднага след това. Нигерийската армия обяви, че изпраща помощ и подкрепления в Борно и района на езерото Чад.

В Ирак демонстрациите срещу лошите условия на живот и милициите продължават в южната част на страната. През последната седмица бяха убити четирима активисти, които бяха в епицентъра на протестите в град Басра от 2018 насам. В град Насирия демонстрантите сринаха офисите на няколко от партиите и щабове на милиции.

Тема, която следим: Тайланд

Повече от месец студентски съюзи, младежки групи и активисти организират демонстрации в Тайланд. Те искат избори, нова конституция и край на тормоза над опонентите на правителството, водено от армейските кръгове. Най-смелите сред тях искат също реформа на монархията – въпреки че критикуването на краля е забранено.

Митингите нарастват по размер и популярност. Повече от 10 000 души присъстваха на неотдавнашен протест в столицата Банкок. Това беше най-голямата демонстрация, откакто премиерът и бивш военен Прают Чан-оча завзе властта при преврат през 2014 г. Правителството не е сигурно как да реагира на новата вълна от протести. Арестите на влиятелни протестиращи през последните няколко дни, могат да възпламенят още повече участниците в демонстрациите. Международните наблюдатели се надяват протестите и отговорът срещу тях да не прераснат в кървав хаос в кампусите, както се случи в страната през 1970-те години.

Екипът ни препоръчва:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: