Обединените арабски емирства успешно изстреляха в своята първа междупланетна роботизирана сонда, която се отправи на 7-месечно пътешествие към Марс. 1350-килограмовият апарат на име „Ал Амал“ („Надежда“) бе изведен в Космоса на борда на 53-метровата японска ракета носител H-2A, която излетя от космическия център „Танегашима“.
Напрежението между Китай и САЩ се увеличава. ФБР повдигна обвинение на двама китайци за хакерски атаки по лаборатории, провеждащи изследвания за ваксина за Covid-19. В обвинението се казва, че Ли Сяою и Донг Джиаджи са работили за разузнавателните служби на #Китай. Двамата са компрометирали и сметките на китайски дисиденти в чужбина, включително хонконгски активисти. Миналата седмица китайското посолство във Вашингтон обяви обвиненията в киберпрестъпност като „абсурдни“, но запази мълчание по обвиненията за атаките по активистите.
По-късно през седмицата, Държавния департамент обяви, че китайската консулската мисия в град Хюстън ще бъде едностранно закрита. Като причина за това действие е посочена нуждата от „защита на американска частна и интелектуална собственост“. От своя страна, китайското Външно министерство определи действията на Вашингтон като „политическа провокация, нарушаваща международното право, базовите норми в международните отношения, както и двустранните консулски споразумения между САЩ и Китай.“ Закриването на мисията се случва по-малко от ден след като пожарната в Хюстън реагира на сигнал за дим от сградата на консулството. В социалните мрежи се разпространи видео, показващо хора, които вероятно изгарят документи.
На 24 юли Китай нареди американското консулство в Чънду, процъфтяващата столица на провинция Съчуан, да бъде затворено като отговор на закриването на китайската консулство в Хюстън. Освен посолството в Пекин, САЩ имат пет консулства в континентален Китай – в Гуанджоу, Шанхай, Шънян, Чънду и Ухан, както и в Хонконг. Мисията в Чънду е открита през 1985 г. и обхваща целия Югозападен Китай, както и автономния район Тибет.
Очаква се Италия да разположи няколко десетки свои специални сили в граничните зони между Мали, Нигер и Буркина Фасо като част от европейската работна група „Такуба“ през първото тримесечие на 2021 г. Това стана ясно от изявления на Рим и значително ще подсили местните сили, предвид нарастването на операциите на „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“.
Работната група „Такуба“ съветва, подпомага и придружава малийските въоръжени сили в координация с партньорите от G5-Сахел и други международни участници. България също участва в Мали с малък контингент военни лекари, подпомагащи европейската мисия в района. На 27 март тази година, правителствата на Белгия, Чехия, Дания, Естония, Франция, Германия, Мали, Нигер, Холандия, Норвегия, Португалия, Швеция и Обединеното кралство издадоха изявление, изразяващо подкрепа за създаването на работна група, интегрирана в командването на френската операция „Баркхан“, целяща изтласкване на терористичните групи в региона Липтако – исторически регион, разположен в източната част на Буркина Фасо, югозападен Нигер и малка част от югоизточно Мали. „Такуба“ е името на местен меч, използван в Сахел.
На 20 юли, египетският парламент одобри разполагането на войски в Либия, с което заплахите на президента Ел Сиси за намеса в конфликта, стават все по-реални. Още не е ясно какъв ще е размерът на военните сили, които ще преминат границата с Либия, но през последните месеци Кайро придвижи сили от ВМС и ВВС.
Индонезия осъди двама висши лидери на Джемаа Исламия (JI) – свързана с Ал Кайда екстремистка група, стояща зад атентатите в Бали през 2002 г. Те са обвинени в терористична дейност и изпращане на бойци в Сирия. Двамата получиха присъди от седем и шест и половина години затвор от съда в Джакарта.
В началото на седмицата излязоха предварителните данни на мексиканското правителство, които показват, че през първите шест месеца на тази година е имало 17 429 убийства. Това е рекордно високо ниво, въпреки че процентът намалява през последните три месеца. Статистиката включва рязко увеличение на убийствата на жени, което е свързано с мерките срещу разпространение на Covid-19.
Президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор обеща да предприеме действия и да намали броя на убийствата, след като встъпи в длъжност през декември 2018 г. Досега усилията му не дават резултат, като в момента в Мексико се води и вътрешна война между основните картели, довела до повишаване на престъпността. Преди месец имаше опит за убийството на шефа на полицията в Мексико Сити – първото подобно нападение от картел насред столицата.
Етиопия е прекрачила критичния праг в напрежението с Египет и Судан, като завърши първоначалното запълване на огромния язовир „Етиопски Ренесанс“. Очакват се действия от Кайро и Хартум. Египет и Судан бяха предупредили Етиопия да не продължава строежа и запълването на язовира без сделка, която да гарантира достъпа им до водите на Нил, на които разчита най-вече Египет.
Египет се обърна към САЩ, които имат интереси в Източна Африка. Според вътрешна информация, публикувана в изданието Foreign Policy, Вашингтон обсъжда възможността за спиране на помощи за Етиопия, в момент, когато премиерът е изправен пред сериозно вътрешно етническо напрежение след убийството на популярен певец.
В тази ситуация, Судан е между чука и наковалнята. Хартум се притеснява за собственото си водоснабдяване и потенциала за катастрофално наводнение при евентуални проблеми с язовира, но в същото време няма търпение да използва нов евтин източник на електроенергия.
Наблюдава се рязък ръст на атаките в Северна Сирия през последната седмица. За 4 дни бяха извършени атаки с кола-бомба и мотори, натъпкани с взривни вещества. Последната атака причини 8 жертви и 17 ранени.
През последната седмица се засилиха протестите в руския град Хабаровск. Демонстрантите искат освобождаването на губернатора на областта Сергей Фургал. Популярният управител Сергей Фургал беше арестуван по обвинение, че е поръчал убийствата на бизнесмени преди 15 години. Арестът му предизвика безпрецедентни демонстрации в Хабаровск, град с около 600 000 души в далечния изток на Русия. Според данните от там, близо 15% от населението на града участва в демонстрациите.
Фургал е от националистическата партия ЛДПР и спечели управленското място от представител на управляващата партия „Обединена Русия“ през 2018 г. Демонстрантите искат доказателства за вината му и справедлив процес в града им, а не в Москва, където бе отведен. Митингите не са одобрени от властите, но полицията не предприе стъпки, за да ги разпръсне.
В САЩ, напрежението в Портланд остава, като бяха разположени още сили срещу протестиращите по нареждане на Тръмп.
Екипът ни препоръчва:
- Chinese ambassador struggles to explain Xinjiang footage of blindfolded prisoners
- UK police consider dropping ‘Islamist’, ‘jihadi’ terms when describing terror attacks
- Three Decades After His Coup, Sudan’s Former Ruler Is Held to Account
- UN Urges Inquiry into Violence by Anti-Terrorism Force Against Malian Protestors
- The End of the US-China Relationship
- Don’t Let This Crisis Go To Waste
- Kissinger Has The Answers To America’s Syria Quagmire