DRM Brief: 5 юли 2020

Нов грипен щам, който има потенциал да се превърне в пандемия, е идентифициран в Китай, съобщиха BBC и други агенции в началото на седмицата. Щамът се е появил наскоро и се пренася от прасета, но може да заразява хора. Изследователите са загрижени, че щамът може да мутира допълнително, така че да се разпространи лесно от човек на човек.

Тъй като щамът е нов, хората имат малък или никакъв имунитет към този вирус. Новият щам на грипа, идентифициран в Китай, е подобен на свинския грип от 2009 г., но с някои нови промени. Вирусът, който изследователите наричат ​​G4 EA H1N1, може да расте и да се размножава в дихателните пътища. Учените откриха доказателства за скорошна инфекция при хора, които са работили в кланици и свинеферми в Китай. За момента няма ваксина за точно този щам, но учените смятат, че може да се нагоди съществуващата, която се прилага при свински грип.

В същото време, на 30 юни Китай прие закона за националната сигурност, който ще даде възможност на правителството в Пекин да се справи с опозицията в Хонконг. Местните активистите очакват Китай да използва закона, за да задуши протестите като онези, които изпълниха улиците на Хонконг през последната година. В очакване на приемането на закона, САЩ постави нови ограничения върху износа на отбранителна техника и някои високотехнологични продукти за Хонконг.

Иран предизвика коментари, след като в началото на седмицата издаде заповед за арест и помоли Интерпол за помощ при задържането на американския президент Доналд Тръмп и “съучастници”, които според Техеран са участвали в извършването на удара с дрон, който уби висшия ирански генерал Касим Солеймани в началото на годината в Багдад. Прокурорът на Техеран, цитиран от агенция ISNA, заяви, че Тръмп, заедно с повече от 30 души, са обвинени за участието им в нападението на 3 януари. Не са споменати други имена, освен това на американския президент.

За опасността от ескалация в Пакистан напомниха събития в началото на седмицата, когато трима души загинаха, а други седем бяха ранени след атака срещу фондовата борса в град Карачи. Нападението е извършено от четирима души, въоръжени с гранати и автоматично оръжие, като в последствие цялата група е ликвидирана от силите за сигурност. Отговорност за атаката пое сепаратистката Белуджистанска освободителна армия (БОА).

БОА е местна етническа сепаратистка организация, която действа на територията на Пакистан и Иран. Бойците й са активни от години и целят отцепване на района Балуджистан, който е поделен между двете държави. През последните години организацията стана по-активна в Пакистан, след сато Исламабад започна сондажи в провинцията, богата на ресурси. Дни преди нападението имаше ръст на атаките срещу БОА, включително беше взривена една от базите им.

Лидерите на петте страни в района на Сахел – Буркина Фасо, Чад, Мали, Мавритания и Нигер – призоваха за засилване на операциите за борба с тероризма, подкрепени от френските военни, които вече отбелязват успехи през последните месеци, въпреки нарастващите атаки на джихадистите от Ал Кайда и „Ислямска държава“. Държавните ръководители заявиха, цитирани от АП, че стабилността в Субсахарска Африка остава застрашена от постоянните атаки, влошаваща се ситуация със сигурността в Либия и пандемията от COVID-19. Държавите призоваха също за анулиране на външните дългове, докато се справят с пандемията. Изявленията дойдоха след срещи с френския президент Еманюел Макрон и испанския премиер Педро Санчес в столицата на Мавритания Нуакшот, където бяха обсъдени съвместни военни операции срещу екстремистките групи в региона.

Карта, показваща две десетилетия на конфликти в Западна Африка. В различни цветове са групите отговорни за съответен конфликт.

Над 90 души са загинали на протести в Етиопия заради убийството на 29 юни на емблематичния за общността оромо певец Хачалу Хундеса. Разглеждан като гласът на своето поколение, песните на Хундеса са свързвани с борбите на маргинализираната му общност. Песните бяха саундтрак на антиправителствените протести, които доведоха до промяна в ръководството на страната през 2018 г., когато премиерът Абий Ахмед встъпи в длъжност. Хундеса беше застрелян в столицата Адис Абеба от неидентифицирани нападатели, като неговите привърженици обвиняват силите за сигурност. В града имаше множество бомбени взривове, а някои жители се въоръжиха, опасявайки се от етническо насилие. Human Rights Watch призова правителството на Етиопия да предприеме спешни действия за намаляване на напрежението и да гарантира, че „силите за сигурност не влошават ситуация“. Но на 30 юни интернет достъпът беше блокиран, а полицията задържа лидера на опозицията от оромо, Бекеле Герба и медийния магнат и критик на Абий, Джауар Мохамед.

На 3 юли в Турция стартира процеса за убийството на журналиста Джамал Хашогджи. Делото започна без присъствието на обвинените за извършването на покушението, убийството и отстраняването на уликите – общо 20 души, граждани на Саудитска Арабия. Сред тях са и двама висши служители – Сауд ал Кахтани, близък съветник на Мохамад бин Салман и Ахмад ал Асири – бивш заместник ръководител на саудитското разузнаване.

Правителството на Ердоган бързо публикува подробности за убийството на Хашогджи, случило се в саудитското консулство в Истанбул през 2018, създавайки по този начин разрив с ръководството на кралството. ЦРУ по-късно заключи със „средна до висока увереност“, че Мохамад бин Салман е поръчал убийството – саудитският престолонаследник отрече това. В самата Саудитска Арабия имаше арести на заподозрени в извършване на убийството. Миналият декември саудитските власти обявиха, че петима души са осъдени на смърт по случая с Хашогджи.

В изчерпателен доклад, публикуван на 30 юни, организацията Mwatana for Human Rights изнесе данни за нарушения на човешки права, отвличания и извършване на мъчения в Йемен. Групата е документирала злоупотреби от всички страни във войната в Йемен, някои от които според нея могат да представляват военни престъпления, извършени на места, които варират от военни бази и сгради, стопанисвани от разузнавателни агенции. Докладът на Mwatana обхваща инциденти между май 2016 г. и април 2020 г., но тревожните практики остават проблем в Йемен, особено след като COVID-19 се разпространява в цялата страна.

Предложената реформа в правосъдната система в Демократична република Конго предизвика улични протести и предизвика трусове в крехката управляваща коалиция между президента Феликс Чисекеди и предишния лидер, Джоузеф Кабила. Чисекеди твърди, че реформата, предложена от лагера на Кабила, ще подкопае независимостта на съдебната система и ще разшири властта на правосъдното министерство, което се ръководи от Селестин Тунда, съюзник на бившия президент. Тунда бе задържана за кратко миналата седмица, което постави под въпрос самата коалиция. Чисекеди пое властта през януари миналата година, след дълго отлагани избори, съобщени след тайно споразумение между настоящия президент и Кабила, чийто Общ фронт за Конго командва парламентарно мнозинство и по-голямата част от постовете в кабинета. Напрежението между партиите идва няколко седмици, след като един от водещите съветници на Чисекекеди, Витал Камерхе, стана най-високопоставеният политик в страната, преследван за присвояване на публични средства.

Европол арестува стотици хора, заподозрени в трафик на наркотици и други престъпления. До залавянето им се стигна след като властите са разбили EncroChat – криптирана телефонна мрежа, използвана от организираната престъпност на световно ниво.

В Русия Централната избирателна комисия обяви резултатите от референдума за промяна в конституцията, който за първи път бе проведен в рамките на една седмица между 25 юни и 1 юли. Според официалните данни при 100% обработени бюлетини, избирателната активност е била почти 65%, като 78.56% от избирателите са дали положителен отговор, а 21,27 – отрицателен. Според информации от Министерството на отбраната, активността сред военния персонал е над 99%. По този начин промените в конституцията от 1993 г. ще бъдат окончателно приети. Най-важната сред тях е премахването на ограничението за последователен брой президентски мандати, което ще позволи на Владимир Путин да се кандидатира на следващите избори през 2024 г.

Image result for Brazilian police forces killed 11 criminals in a deadly shootout in Sao Paulo

Сао Пауло и Рио де Жанейро регистрираха ръст в броя на убийствата от бразилската полиция през първите месеци на 2020 г., дори докато процентът на престъпността се понижи и случаите на коронавирус се покачиха. Според публикации в местната преса, полицията в Сао Пауло е причинила смъртта на 381 души между януари и април тази година, или приблизително по един човек на всеки 7,5 часа. Това отбелязва 30-процентово увеличение на полицейските убийства от 2019 г., когато полицейските звена в щата Сао Пауло са били отговорни за 291 смъртни случая през същите четири месеца. Промяната в щата Рио де Жанейро е по-малко драстична: увеличение с един процент на убийствата от служители на полицията през първите пет месеца на 2020 г. в сравнение с миналата година, според Института за обществена сигурност (Instituto de Segurança Pública – ISP). 741 са смъртните случаи от полицейските сили в Рио – през 2019 г., броят на убийствата е 1814. Убийствата, вследствие на полицейски акции продължават, въпреки заповедта на Върховния съд на Бразилия от 5 юни полицията да спре операциите си в пренаселените и бедни фавели, разположени около град Рио. Съдът изрази опасения, че операциите ще разпространят вируса, който сложи Бразилия на челно място по брой на заразени в световен мащаб.

Представителя на Израел в Руската федерация обяви пред руската медия Россия24, че страната му може да подпише договор за присъединяване към Евразийския икономически съюз още през тази година. Търговският блок е създаден през 2015 г. на основата на Митническия съюз между Русия, Казахстан и Беларус. По-късно към него се присъединиха Армения и Киргизстан, а през 2016 г. Виетнам официално стана първата страна извън региона, която се присъедини към блока. Освен Виетнам, Сингапур и Сърбия също са вече част от Евразийския икономически съюз, а в момента се водят разговори с Египет, Израел и Аржентина.

 Екипът ни препоръчва:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: