DRM Brief: 7 юни 2020

Ситуацията в САЩ продължи да бъде напрегната заради полицейското насилие по време на излезлите от контрол социални протести, избухнали след убийството на афроамериканеца Джордж Флойд. В началото на седмицата, Тръмп отправи предупреждение към щатските губернатори, че трябва да се наложат върху протестиращите или той ще използва военните, за да прекрати насилието. В първите си изказвания от Белия дом, след като масовите протести обхванаха страната, Тръмп добави също, че грабежите и демонстрациите в отговор на смъртта на Джордж Флойд, са „актове на терор“. Американският президент беше силно критикуван заради използването на сила срещу демонстранти пред Белия дом.

Сред най-високите етажи на администрацията на Тръмп се появи разделение по въпроса какъв трябва да е отговорът на протестите. Президентът Доналд Тръмп и неговите по-яростни поддръжници, искат да разположат войски, било то „да доминират над бойното пространство“ или да предотвратят плячкосването; в същото време, министърът на отбраната Марк Еспер нарече това неоснователно. Генерал Джеймс Матис, предшественикът на Еспер, обвини президента, че „се опитва да ни раздели“ с прекомерна милитаризация. А в знак на деескалация, Пентагонът нареди на войниците от Националната гвардия, разположени във Вашингтон, да не използват патрони и оръжия. Освен това, има нареждане войниците на активна служба, разположени по искане на Тръмп, да се оттеглят. Междувременно, прокурорите в Минесота повдигнаха нови обвинения срещу полицаите, отговорни за убийството на Джордж Флойд.

В началото на седмицата, Иракски Кюрдистан обяви извънредно положение и блокада върху цялата територия, след като бяха регистрирани над 100 нови случая на Covid-19 за денонощие. Иран също обяви наново блокада върху пет провинции, след като през април вдигна наложените рестрикции заради коронавируса. Междувременно, в Ирак бяха извършени най-малко 20 удара по позиции на „Ислямска държава“ от страна на международната коалиция. Ударите са предимно в района на Киркук и Салах ад Дин.

На 5 юни, крепостта на генерал Халифа Хафтар в Западна Либия, град Тархуна, падна под контрола на силите на правителството в Триполи. По този начин Халифа Хафтар вече няма позиции в тази част на страната. Малко след новините за Тархуна, силите на правителството потеглиха към Бани Уалид като вероятна следваща цел са петролните полета около Сирт и Джуфра. В Бани Уалид и Джуфра има съсредоточаване на руски и судански наемници, които подпомагат армията на Хафтар.

Преди Тархуна, силите на правителството в Триполи съумяха окончателно наложат контрол над Международно летище Триполи, изтласквайки всички части верни на генерал Халифа Хафтар. По този начин приключи едногодишната блокада на най-големия град в страната.

Индия предизвика дипломатически скандал като нареди обявяването за персона нон грата двама дипломати на Пакистан. Дипломатите са обвинени в шпионаж и им е наредено да напуснат страната. Действията на Делхи идват на фона на напрежение по оспорваната граница с Китай, където днес отново имаше ескалация и дори сблъсъци. Пакистан, с който Индия има редица сблъсъци в историята си, е все по-близък до Пекин.

Междувременно, през седмицата бяха публикувани нови данни в американската и индийска преса, показващи, че Китай изгражда без много шум високотехнологична инфраструктура близо до пристанище Гуадар в пакистанската провинция Белуджистан. Много вероятно е да се използва за военноморска база, което притеснява Индия. Делхи и Пекин са в обтегнати отношения заради нова ескалация в граничната зона помежду им в Хималаите.

Пакистан става все по-близък с Китай, което Индия приема за опит за натиск върху външната й политика. Разположен в западния край на пакистанското крайбрежие, Гуадар е основно пристанище в изпълнението на китайския грандиозен проект „Един пояс, един път“. Вероятната база би допълнила приложението на тази в Джибути и по този начин да се укрепи влиянието на Китай в Индийския океан. Последните сателитни снимки показват, че през последните няколко години са построени няколко нови комплекса. Един от тях, идентифициран като китайска компания, участваща в разработването на пристанища, има необичайно високо ниво на сигурност.

Нов доклад на Организацията на обединените нации гласи, че талибаните са уверили „Ал Кайда“, че ще поддържат близките им връзки, въпреки „мирната“ сделка със САЩ, която администрацията на Тръмп обяви, че означава разрив между талибаните и терористичната група, отговорна за терористичните атаки на 11 септември. „Висшето ръководство на „Ал Кайда“ продължава да присъства в Афганистан, както и стотици други въоръжени оперативни лица, „Ал Кайда в Индия“ и групи от чуждестранни терористи, свързани с талибаните“, се казва в доклада на ООН.

Според данните, има около 400 до 600 въоръжени членове на „Ал Кайда“ в момента в Афганистан. „Талибаните редовно са се консултирали с „Ал Кайда“ по време на преговорите със Съединените щати и са дали гаранции, че ще уважат историческите им връзки“, се добавя в доклада. Документът беше изпратен до Съвета за сигурност на ООН в края на миналия месец.

Планът за анексия на Долината на р. Йордан от Израел:

Три атаки в Буркина Фасо за последните дни оставиха най-малко 50 жертви и подчертаха задълбочаващата се несигурност в страната. На 30 май най-малко 25 души бяха убити, когато неидентифицирани нападатели с мотоциклети откриха огън на пазар за добитък в източния регион Компиенга. При атаката нападателите са преследвали оцелели. В същия ден, 10 души бяха убити, когато въоръжени организираха засада на хуманитарен конвой близо до град Барсалого, в провинция Санматенга, в северната част на страната. Загиналите включват петима цивилни и пет служители на силите за сигурност – 20 души бяха ранени, а неизвестен брой са изчезнали. Конвоят е идвал от бежанския лагер Фубе, разположен в регион, който е свидетел на често насилие.

Двете атаки от уикенда последваха засада от миналия петък, при която загинаха 15 души, когато беше атакуван търговски конвой в северната провинция Лорум, близо до границата с Мали. Атаките на местни групи за самозащита и екстремисти, свързани „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“, се увеличиха драстично в Буркина Фасо, изселвайки почти 850 000 души и оставяйки два милиона души зависими от хуманитарна помощ. Армията също е обвинена в извършване на жестокости.

Междувременно, френският министър на отбраната Флоранс Парли съобщи, че при операция в Мали е бил ликвидиран лидерът на „Ал Кайда в Ислямски Магреб“ – Абдулмалик Друкдал. Информацията не може да бъде потвърдена от други източници, но ако е вярна, това би било сериозен удар върху дейността на джихадистката организация в районите на Сахел и Магреб.

На 5 юни, Иран регистрира повече от 3 000 нови случая на Covid-19 за трети пореден ден, което предизвиква опасения от втора вълна. Правителството в Техеран се опитва да отвори икономиката, като Иран беше една от първите страни, в които избухна огнище на заразата след Китай.

Френски съд разпореди бизнесменът Фелисиен Кабуга, често описван като най-търсения човек в Африка, да бъде съден в трибунал на ООН. Кабуга е обвинен, че е финансирал и въоръжил екстремистите на Хуту по време на геноцида в Руанда през 1994 г. Той беше арестуван в Париж миналия месец след издирване, продължило повече от 20 години, в който участваха няколко национални правоприлагащи агенции и международни органи.

Британските банки HSBC и Standard Chartered, които имат сериозни азиатски интереси, застанаха зад закона за националната сигурност, който Китай иска да наложи на Хонконг и предизвикаха критики за това решение. HSBC, която има силно присъствие в Хонконг, досега усърдно избягваше да участва в битката между продемократичните и про-пекинските фракции на територията. Ръководителят на банката за Азия заяви обаче, че законът ще „стабилизира социалния ред“. В същото време, в специална публикация в изданието South China Morning Post, британският премиер Борис Джонсън обяви, че страната му ще предложи политическо убежище за жители на Хонконг, ако Китай наложи напълно политиката си там.

Екипът ни препоръчва:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: