DRM Brief: 11 май 2020

Военни кораби на САЩ влязоха в Баренцово море край арктическото крайбрежие на Русия за първи път от три десетилетия, след като извършиха учение в Норвежко море. Те са придружени от британска фрегата. Арктика става арена на надпревара за влияние между няколко държави, включително Русия и САЩ. Китай и Русия проявяват интерес към нови корабоплавателни маршрути, които се отварят поради повишаването на температурата на морето. Това предизвика притесненията на съюзниците в НАТО и особено на Канада, Дания и Норвегия.

В Сирия, първата седмица на май беше белязана от напрежение в няколко района. В Южна Сирия, в провинциите Дараа и Суайда, има отделни случаи, които са част от обща тенденция за района.В Дараа, за последните дни бяха убити няколко офицери от правителствените сили. Вероятно зад убийствата стоят местни бунтовнически фракции, които засилиха дейността си през последната година. В няколко селища в провинцията имаше сблъсъци със силите за сигурност. В Суайда има сблъсъци и размяна на огън между милициите на друзите в града и разположените в района части на Пета армия на сирийските правителствени сили. Атаките върху Пета армия се случват предимно в по-малките населени места и избухнаха след взаимни обвинения за отвличания на хора в провинцията. Пета армия има подкрепата на Русия и затова руското командване изпрати сили в района, за да служат като медиатори.

Напрежение има и в Западна Сирия и особено в правителствените райони на провинция Латакия. В началото на седмицата напрежение имаше между сили на клановете Асад и Махлуф около град Кардаха – крепостта на правителството на Асад и роден дом на фамилията. Това напрежение се засили след ареста на хора на олигарха Рами Махлуф, който беше основен фактор в правителствените кампании. Бизнесменът, който контролира редица компании, включително и СирияТел, е братовчед на Башар Асад и влиянието му е силно. Самият Махлуф е притиснат в момента от т.нар. „антикорупционна кампания“, вследствие на която бяха иззети негови активи и замразени сметки. Това провокира остра реакция от Махлуф, който публично разкритикува силите за сигурност.

В контекста на епидемията от Covid 19 през последните няколко месеца, се наблюдава и осезаемо засилване на активността на Китай в района на оспорваното Южнокитайско море:

  • сблъсък на китайски рибарски кораби с индонезийска брегова охрана през януари;
  • сблъсък между китайски рибарски кораби и тайвански патрулен катер през март;
  • сблъсък на китайски рибарски кораби с японски разрушител през март;
  • сблъсък на кораб от китайската бегова охрана води до потапянето на виетнамски рибарски плавателен съд в началото на април;
  • учения на китайските ВВС в близост до тайванския проток;
  • маневри на самолетоносача „Ляонин“ в протока Мияко в средата и края на април;
  • мисия на китайски разузнавателен кораб в ИИЗ на Малайзия;
  • създаване на нови административни единици в района на спорните острови Парасел;

На 4 май беше публикувана информация в Ройтерс, според която вътрешен китайски доклад предупреждава, че Пекин е изправен пред нарастваща вълна на враждебност след избухването на коронавирус, който може да насочи отношенията със Съединените щати в конфронтация (вижте линковете в края на бюлетина). Докладът, представен в началото на миналия месец от Министерството на държавната сигурност на висшите лидери в Пекин, включително президента Си Дзинпин, стига до заключението, че глобалните антикитайски настроения са най-високи от времето на събитията на площад Тиананмън през 1989 г. В резултат на това, продължава докладът, Пекин е изправен пред „вълна от антикитайски настроения, ръководени от САЩ вследствие на пандемията и трябва да бъде подготвен по най-лошия сценарий за въоръжена конфронтация между двете световни сили„. Докладът е изготвен от Китайския институт за съвременни международни отношения (CICIR) – мозъчен тръст, свързан с Министерството на държавната сигурност, който съветва китайското правителство по въпросите на външната политика и политиката на сигурност.

Във Венецуела, местните власти са заловили двама американски граждани при опит за незаконно проникване в страната. Според документите, намерени в тях, това са Люк Денман и Ейран Бери – членове на базираната във Флорида наемническа компания „Силвъркорп“. Информацията бе потвърдена и от изпълнителния директор на „Силвъркорп“, който заяви, че двамата контрактори са били заловени заедно с още шестима венецуелци като част от операция „Гидеон“ с цел проникване в страната. Според наличните данни, групата, ръководена от компанията, е била от 13 души, като има най-малко един офицер от венецуелската армия, участвал в операция „Гидеон“.

В Ирак, през последните дни британските военновъздушни сили нанесоха удари по пещери в района на Байджи, където е засечена активност на „Ислямска държава“. В ударите са участвали шест самолета, според данни на британското министерство на отбраната. Припомняме, че през април имаше също удари – за първи път от седем месеца – по позиции на ИД. Американските сили в състава на Коалицията срещу ИД, също бомбардираха пещерни системи в Западен и Централен Ирак. В подобни системи ИД изгражда свои лагери. В годините на доминация в тези райони, джихадистите разчитаха на пещерите за укритие, но и за складиране и тренировки на своите бойци. През пещери и свързани тунели, ИД атакуваха военни постове, както най-вероятно е станало преди седмица, когато загинаха близо 20 иракски войници при операции на организацията.

Северна Корея строи нови военни съоръжения, показва анализ на сателитни изображения, публикувани на 6 май. Новата база в близост до основното летище в Пхенян включва подземни складови помещения и сгради, достатъчно високи, за да поберат междуконтиненталната балистична ракета Hwasong-15, която има потенциал да нанесе удари с ядрени бойни глави по цели в Северна Америка. Според анализа, складът за ракети ще бъде завършен в края на тази година или в началото на 2021 г.

Китайският тайнствен нов бомбардировач може да извърши първия си полет почти пет години по-рано от очакваното – значителен тласък за Пекин, на фона на напрежението с Вашингтон, което продължава да нараства. Известен като H-20, бомбардировачът ще може да пренася ядрени и конвенционални ракети, и се очаква да има обсег до 8000 километра без зареждане.

Н-20

Някои информации предполагат, че стратегическият бомбардировач може да бъде разкрит на международното изложение за авиация в южния град Джухай, близо до Макао, през ноември. Джухай е мястото, където преди време Китай показа най-модерния си дотогава самолет, включително прототип на боен стелт дрон от ново поколение, наречен CH-7, който по дизайн е подобен на американския стелт-бомбардировач B-2 Spirit. Военновъздушните сили на Китайската народна армия вече разполагат с изтребител от пето поколение – J-20, който влезе в експлоатация през 2017 г., доказвайки, че военната модернизационна програма на Китай бързо затваря пропастта със западните военновъздушни сили. Военновъздушните сили на Китай разполагат с флот от стари стратегически бомбардировачи H-6, базирани на руския TУ-16, но най-новата версия H-6N има способност за презареждане във въздуха и се смята, че е въоръжен с крилати ракети с обхват от почти 1600 километра.

На 6 май, в Североизточна Сирия кюрдските Антитерористични сили (HAT) арестуваха висш финансист на „Ислямска държава“ в Ракка, който се твърди, че е отговорен за организирането на нападения в града. Иззети са суми в три различни валути, както и телефони, с които се смята, че са организирани атаки на клетки в провинция Ракка. На 5 май Военният съвет на Ракка, единица в състава на Сирийските демократични сили, публикува видео на нападение срещу заподозрени клетки на „Ислямска държава“ в селището Тал Ал Бая в източната част на провинция Ракка. Четирима заподозрени, обвинени в използване на военна сила в града, бяха арестувани при операцията.

Ново иракско правителство най-накрая бе сформирано след месеци на политическа криза, която засегна стабилността и икономиката на страната. Мнозинството от министрите, предложени от кандидата за министър-председател Мустафа ал Казими, бяха одобрени от парламента, като по този начин позволиха да се сформира ново правителство само дни преди 30-дневния краен срок за съставяне на правителство. От общо 329 членове на парламента, 266 присъстваха на заседанието в края на 6 май, което бе последвано от продължителна дискусия и преговори между премиера и ръководителя на парламентарните блокове.

Казими изпълняваше длъжността директор на Иракската национална разузнавателна служба, когато на 9 април беше посочен от президента Бархам Салих за министър-председател. Предишните двама номинирани, Мохамед Тауфик Алауи и Аднан ал-Зурфи, не успяха да съставят правителство. Протестиращите, които отново се събират в Багдад и други градове на страната, заявяват, че се скептични относно избора на Казими, тъй като той е от вече управляващия елит. Ето защо, едни от първите обещания на Казими, са насочени към исканията на демонстрантите. Протестите, които разтресоха страната от миналата есен насам, искат избори и правителство от технократи.

Препоръчани материали:

Коментарите са изключени.

Website Powered by WordPress.com.

Нагоре ↑

%d блогъра харесват това: